Криза відносин – складний етап у житті, який проходить практично кожна сім'я. Помилково думати, що весілля – це хепі-енд відносин. Насправді з неї все і починається. У шлюбі подружжя проходить через небезпечні моменти.
Які бувають кризи у відносинах, на яких етапах спільного життя вони виникають і як з ними боротися?
Першу кризу у відносинах можна назвати притиранням — чоловік і дружина не можуть зрозуміти один одного, постають побутові питання, з якими до цього моменту вони не стикалися. Молода пара, як правило, несвідомо копіює поведінку у шлюбі своїх батьків.
Як подолати: не забувайте про переваги свого партнера, навчіться йти на компроміс, прислухайтеся до порад більш досвідчених пар чи батьків.
Як правило, до цього часу в сім'ї з'являється дитина. Подружжя приймає собі нову роль — батьки. Уся увага звернена на малюка, чоловіка та дружину вже складно знайти пару годин для побачення чи прогулянки. Навіть якщо у сім'ї не народжується дитина, у парі все одно відбувається віддалення один від одного — немає вже такого бажання завжди бути разом.
Як подолати: пам'ятайте про єдність сім'ї. Дитина вимагає багато часу і сил, але й один одного теж потрібно не забувати дбати. Більше часу проводьте разом — гуляйте, ходіть у гості, відвідуйте заходи, придумайте якесь спільне заняття.
На той час дитина вже підростає, мама виходить на роботу, але у неї не вистачає сил, щоб встигнути все. Вона змушена розриватися між дитиною, роботою та будинком. А чоловік не готовий взяти якусь частину обов'язків на себе.
Як подолати: потрібно обробити домашні обов'язки. Дружину варто переосмислити своє життя і зрозуміти, що з його боку потрібна підтримка. А дружині треба пояснити дружину, що їй потрібна його допомога.
Психологи називають цю кризу періодом одноманітності. Дитина росте, подружжя погасло, залишилася звичка. Все спокійно та стабільно. Ось тільки гармонії немає, тому що обидва хочуть більше емоцій та гострих відчуттів. На цьому етапі відносин з'являються коханці та коханки, які готові дати ті самі емоції та відчуття.
Як подолати: більше говоріть один з одним. Будьте відвертими і не замовчуйте свої проблеми. Постарайтеся урізноманітнити своє сімейне життя і дайте одне одному те, що вам не вистачає. Більше подорожуйте, шануйте сімейні традиції, почніть чимось захоплюватись і не забувайте про інтимне життя.
У дитини починається перехідний вік, у батьків — криза середнього віку. Усі проблеми навалюються разом. Все життя бачиться у темних тонах. З'являється невдоволення своїм життям, почуття, що ви чогось втратили.
Як подолати: зберігайте спокій і не забувайте, що ви, ваш партнер та діти — одна ціла, дружня сім'я. Намагайтеся розуміти один одного, дбати один про одного і частіше радувати приємними дрібницями. Говоріть одне одному слова любові і те, як вам дорога ваша сім'я.
Діти виросли, залишили батьківську хату, налагоджують своє особисте життя. Чоловік і дружина залишаються наодинці один з одним і тепер їм дуже складно спілкуватися один з одним без сполучної ланки — дітей. Партнери зауважують, що їм нема про що поговорити, що вони стали чужими один одному.
Як подолати: познайомтеся знову один з одним. Покохайте одне одного заново та почніть усе з чистого аркуша.
Якщо пара проходить перші три кризи у відносинах, то решта етапів важких відносин у сім'ї не становить особливої загрози шлюбу. Важливо ставитися до кризи не як до проблеми, а як до етапу зростання та змін на краще. Адже якщо він з'являється, то це є прямий знак того, що потрібно щось змінювати.