6 серпня, або 24 липня за старим стилем, є особливим днем у народному календарі. У цей день були канонізовані святі мученики благовірні князі Борис і Гліб, яких прославили як мучеників-страстотерпців. Вони були молодшими синами святого рівноапостольного князя Володимира. Незважаючи на те, що народилися задовго до Хрещення Русі, їх виховували у християнській вірі та благочестя з самого дитинства.
Трагічні події пов'язані з їхнім братом єдинокровним Окаянним Святополком (або Святополком Проклятим), який убив Бориса і Гліба у боротьбі за владу після смерті їхнього батька. За церковною легендою, такий вчинок Святополка вплинув сам диявол. Варто зазначити, що деякі історики стверджують, що братів було вбито Ярославом Мудрим у боротьбі за київський престол.
У цей день народні прикмети радить уникати роботи на землі (у полі, на городі тощо), оскільки наші предки вважали, що це може призвести до пожежі, спричиненої ударом блискавки.
Цього дня не слід надто прислухатися до голосу розуму. 6 серпня рекомендується покладатися на інтуїцію.
Якщо ви домовилися віддати борг цього четверга, обов'язково дотримуйтесь свого слова. За переказами, якщо цього не зробити, фінансова невдача може переслідувати вас у найближчі три місяці.
Цього дня краще стримувати кількість розмов, інакше це може призвести до проблем із порожниною рота та захворювань.
Зверніть увагу на сновидіння, які прийшли сьогодні вночі. Вони можуть вказати на те, що заважає вам досягти успіху в житті. Хороші сновидіння можуть здійснитись уже протягом трьох днів.
У день пам'яті мучеників благовірних князів Бориса та Гліба влітку, коли пшениця вже дозріла, не можна було приступати до її збирання до закінчення свята. «На Гліба та Бориса за хліб не берись», – говорили за старих часів, інакше можна було привернути до себе неприємності, аж до пожежі. Цього дня також не рекомендувалося:
Займатися домашнім прибиранням – це могло призвести до матеріальних труднощів.
Брати в борг гроші – це могло залучити до себе хвороби.
Довірятися чужим порадам – це могло позначитися на фінансовому благополуччі.
Наші пращури також вірили, що цього дня не варто багато говорити, інакше можна залишитися без голосу надовго. Також рекомендувалося уникати сварок та підняття голосу на старших за віком, щоб не позбавити себе удачі.
Традиції та обряди 6 серпня пов'язувалися з активним збиранням ягід (смородини, малини, лохини, чорниці, калини та черемхи) для приготування пирогів, варення, компотів та сушіння. Також цього дня робили запаси березових віників для лазні.
Через посилення гроз на цей день наші пращури воліли не виходити на роботу в поле, побоюючись можливих пожеж, спричинених ударами блискавки у стоги.
Прикмети на 6 серпня:
На Бориса та Гліба дозріває хліб.
Якщо середньодобова температура опустилася нижче +15 °C, настав час збирати черемху.
Якщо солома жата в цей день, її не слід використовувати для даху, оскільки вітром здує, або блискавка вдарить.
Якщо 6 серпня припадає повний місяць, погода у цей день буде такою самою до кінця літа.
Якщо чайки часто сідають на воду, це може віщувати дощ.