У цей день, 5 серпня, пращури прокидалися до світанку, прагнучи максимально використати час. Кажуть, що той, хто лінується і довго спить у цей день, страждатиме від голоду взимку. Однак, до полудня вважалося краще не працювати, тому що в цей час вважалися парами полів - Полудниці, що літають. Зустріч з ними могла завдати нещастя, навіть смерть.
Господині традиційно випікали пироги зі свіжозібраною ягодою, особливо з малиною. Вважалося, що якщо з'їсти такий пиріг, то чекає успіх у любовних справах. Проте сирі ягоди було заборонено вживати, оскільки передбачалося, що це приверне любовні невдачі.
Для дівчат, які шукали своє кохання, було звичайним вмитися калиновим соком.
Також перед сном на 5 серпня ставили щось залізне під подушку – ложку чи ключ від вхідних дверей, такі речі вважалися потужним оберегом від нечистих сил.
У цей день вважався сприятливим час для весіль і сватання, припускаючи, що це пророкує сильне кохання і довготривалий шлюб.
Проте є й заборони цього дня. Заборонялося довго спати та лінуватися, щоб не впоратися зі справами. Не рекомендувалося зрубувати гілки калини, оскільки це могло призвести до нещастя. Хлопців без пари не радили ходити в ліс, оскільки передбачалося, що русалки можуть викликати у них хвороби. Не варто було жадібним і скупим, добрі справи могли змінити життя на краще, а погані - принести неприємності. Також не рекомендувалося лаятись і сумувати, щоб не привернути на себе серйозні хвороби та неприємності.
Господиням, які готували варення, не радили давати його куштувати навіть близьким, інакше заготівля могла зіпсуватися.
Народні прикмети на 5 серпня 2023 року
Увечері по землі стелиться туман — на спекотну погоду.
Голуби з самого ранку ховаються у притулку — до негоди.
Незважаючи на дощ, павук павутиння почав плести — незабаром погода покращає.
Сом на поверхні води показується – до сильного дощу чи грози.
Пугач голосно вхає — похолодає.
Багато мурах навколо мурашників — погода чекає сонячна.
Холодно – тепла не буде наступних 40 днів.
Багато зірок на небі — за кілька днів очікується дощ.
Яскраво-червоний захід сонця — до сильного вітру.