Президент США Джо Байден віддав негласне розпорядження урядовцям почати ділитися свідченнями російських військових злочинів в Україні з Міжнародним кримінальним судом в Гаазі, повідомляє газета New York Times, посилаючись на обізнані офіційні джерела.
Це рішення ухвалено днями американським президентом всупереч багатомісячному опору Пентагону, який стверджував, що такий крок, який створює прецедент співпраці Вашингтона з МКС, потенційно може відкрити шляхи для судового переслідування американських військовослужбовців.
Білий дім ще не оголосив про цю зміну у своїй політиці, як і про те сприяння, яке він тепер надаватиме, але у вівторок адміністрація президента почала повідомляти про це членів Конгресу, повідомили газеті обізнані джерела.
Як зазначає NYT, неясно, чому президент Байден так довго ухвалював це рішення і чому в результаті він його таки ухвалив.
Як пише газета, американські спецслужби зібрали інформації, що досить цікавить Гаагу, в тому числі подробиці про рішення російських офіційних осіб навмисно завдавати ударів по цивільній інфраструктурі в Україні і насильно депортувати тисячі українських дітей з окупованих територій.
Вони вже поділилися деякими з цих доказів з українською прокуратурою, але утримувалися від співпраці з Гаагою.
З того часу, як Міжнародний кримінальний суд був створений відповідно до договору 1998 року для розслідування військових злочинів, геноциду та злочинів проти людяності, обидві провідні американські партії ставилися до нього насторожено, а іноді й вороже. Але вторгнення Росії до України на початку 2022 року допомогло пом'якшити ці відносини.
Зокрема, американські офіційні особи привітали поїздку головного прокурора МКС Каріма Хана до України, де він займався розслідуванням можливих військових злочинів.
Проте США, як і раніше, не визнають юрисдикцію Міжнародного кримінального суду. Росія та Україна — також не члени МКС. Але звернення України до МКС у 2015 році наділяє суд юрисдикцією щодо ймовірних військових злочинів, скоєних на її території, навіть якщо вони скоєні громадянами держав, які не входять до МКС.