У статті, опублікованій у «російській газеті» 3 липня заступник голови Ради безпеки Росії Дмитро Медведєв назвав твердження про те, що росія прагнула стримати розширення НАТО, "чистою брехнею". Він зазначив, що перед початком "спецоперації" Володимир Путін висловлювався саме в цьому ключі, вимагаючи від НАТО навіть більшого - повернення військової інфраструктури блоку в Європі до 1997 року, коли до складу НАТО увійшли 14 країн Східної Європи.
Медведєв у своїй стаття спростовує аргументи "західних офіційних і неофіційних осіб" про те, що росія вже зазнала поразки. Він сперечається із твердженням про те, що "росія хотіла стримати НАТО, а альянс розширився за рахунок Швеції та Фінляндії". За словами Медведєва, це є "чистою брехнею", оскільки російська влада ніколи не намагалася стримувати НАТО.
«Це не в наших силах і можливостях, а ці дві скандинавські країни і так були асоційовані з альянсом. Ми завжди просили лише про одне - враховувати наші занепокоєння і не запрошувати до НАТО колишніх частин нашої країни. Особливо ті, з якими ми маємо територіальні суперечки. Тому наша мета проста — усунути загрозу членства України в НАТО», — заявив екс-президент на росії.
Насправді напередодні початку вторгнення в Україну, у грудні 2021 року, російська влада запропонувала США та НАТО підписати договори щодо забезпечення безпеки. У проектах документів був пункт про те, що НАТО має відвести військову інфраструктуру на позиції 1997 року, що фактично означало нерозширення НАТО на схід і переміщення його військових позицій ближче до заходу.
У відповідь на відмову США та НАТО, 14 лютого 2022 року путін назвав розширення НАТО на схід "нескінченним" і "дуже небезпечним".
Голова МЗС Сергій Лавров заявив про неприпустимість "нескінченного ведення розмов на питання, які вимагають вирішення сьогодні", хоча зазначив, що шанси на домовленість завжди є.
У своїй промові під час оголошення "спецоперації" путін висловив занепокоєння розширенням НАТО на схід і наближенням його військової інфраструктури до російських кордонів.
Путін зазначив, що Росія протягом 30 років намагалася домовитися з країнами НАТО про принципи рівної та неподільної безпеки в Європі, але стикалася з цинічною брехнею, тиском і шантажем.
Наприкінці червня 2022 року путін пом'якшив риторику щодо дій НАТО і заявив, що вступ Фінляндії та Швеції до блоку не турбує росію, оскільки це відрізняється від членства України.
У статті Медведєв у "РГ" Фінляндію назвав "країною, створеною колись за недомислом Леніним", а раніше путін використовував таке саме формулювання, щоб описати Україну.
"Тепер для нас Фінляндія - ворожа країна, створена колись за недомислом Леніним і яка вступила сьогодні до НАТО. З Фінляндією і їй подібними (на зразок Польщі, країн Балтії і, звичайно, Британії) краще б взагалі тимчасово призупинити дипломатичні зносини або як мінімум до певного часу знизити їх рівень", - заявив він.
Починає ж свою статтю Медведєв із цитати Айн Ренд. Колишня журналістка «Дождя» Марія Борзунова звернула увагу, що ця цитата приписувалася Генрі Форду. Втім, можливо, і Форд її теж не вимовляв. «Зазвичай ця фраза гуляє по збірниках цитат із мотиваційною мотивацією типу "250 великих афоризмів, які допоможуть вам повірити в себе прямо зараз!". Але в нормальних джерелах такої цитати Форда не існує, – пише журналіст Ілля Шепелін.