Журналісти британського видання Financial Times попросили чиновників та аналітиків прокоментувати, до яких наслідків може призвести історія з марш-кидком Пригожина у бік Москви та озвучений «догляд» ПВК «Вагнер» у Білорусь.
Українські чиновники заявили журналістам, що вчорашня криза всередині Росії не призвела до серйозних змін на передовій. У той же час ситуація дає можливість використовувати підірваний моральний дух російських сил і внутрішньосистемні протиріччя. «Ми, звичайно, будемо використовувати це по максимуму», — сказав FT Андрій Черняк, представник управління воєнної розвідки України. — Ми будемо використовувати це в наших інтересах у політичній сфері, інформаційній сфері, у військовому відношенні.
Заступник міністра оборони України Ганна Маляр заявила, що ЗСУ у суботу «почали наступ одночасно на кількох напрямках».
Чіткої відповіді на це питання поки що немає. Найманцям «Вагнера», які не брали участі у заколоті, запропонували підписати звичайні військові контракти з Міноборони. Але ті, хто брав участь у «марші» Пригожина буде відсторонена і, можливо, залишаться вірною засновнику ПВК «Вагнер».
На думку аналітиків, Путін може вирішити, що йому необхідно тримати більше військ ближче до столиці на випадок, якщо «Вагнер " — або інші подібні структури — знову вирішуватися на дії начебто вчорашніх.
В той же час усунення «Вагнера» від бойових операцій — незалежно від того, тимчасовим воно буде або постійним — навряд чи вплине на розстановку російських сил, вважає старший науковий співробітник Інституту досліджень зовнішньої політики Роб Лі, що базується в США. ПВК «Вагнера» була виведена з передової ще на початку червня.
Більш того, «вагнерівці» — це головним чином наступальна сила, зазначає експерт. А російські збройні сили зараз перебувають у оборонному режимі та діє відносно успішно, додає він.
«Ми все ще чекаємо, коли Україна відправить у бій свої резерви, і це може статися наступного тижня. Російські військові майже напевно звинуватить у будь-якій втраті території те, що зробив Вагнер, і це може бути своєрідною ефективною піар-лінією — звинувачувати Вагнера» — відзначає Лі.
Існує ймовірність того, що «марш» Пригожина все ж таки може підірвати підтримку війни з усередині Росії як серед військових, так і серед цивільного населення.
Пригожин, який має значний вплив через свої Telegram-канали, своїм бунтом поставив під питання два важливі наративи путінської пропаганди. У п'ятницю він заявив, що Москва розпочала війну зовсім не для «денацифікації» або захисту інтересів російськомовних жителів України А в суботу він показав, що влада Путіна виявилася тендітнішою, ніж будь-хто думав.
«Великим наслідком всього цього є те, що іміджу стабільної системи більше не існує», — зазначає Марія Золкіна з Фонду «Демократичні ініціативи» в Києві. — Хаотична реакція держави показує реальну слабкість авторитарної системи. Путін став заручником своєї власної гри.