Образа — одне з найнебезпечніших почуттів, оскільки воно може зруйнувати ваше життя до самої основи. Експерти розповіли про те, чому її варто побоюватися, і як перетворити образу на мудрість.
Окрім образи є безліч інших небезпечних почуттів, які можуть перетворити ваше життя на жах наяву. Всього виділяють сім деструктивних почуттів, яких варто уникати, проте боротьбу за світле майбутнє варто почати саме з позбавлення образи.
Важливо розуміти, що образа буває двох типів:
Коли ми ображаємося на себе, ми позбавляємо себе удачі, хорошої самооцінки, оптимізму. Людина, яка сама на себе ображається за якісь провини чи проблеми з минулого, знижує собі самооцінку. Саме тому важливо боротися з образою на себе в першу чергу. Також люди, що ображаються на себе, почуваються неповноцінними. Вони обростають негативними програмами, вірусними думками, видалити які зі свідомості часом вкрай непросто.
Коли ми ображаємося на оточуючих, ми відштовхуємо їх від себе. Люди читають нашу злість та агресію, нашу негативну енергетику. Чим більше ви ображаєтесь на оточуючих, тим менше у вас стає друзів. Більше того, образи на найближчих людей породжують недовіру. Відносини можуть відразу зруйнуватися, якщо жити з цим жахливим почуттям.
Просто взяти і позбутися образи вкрай складно. Набагато простіше трансформувати негативні емоції в нейтральні та позитивні. Перебудувати енергію та направити її іншим руслом завжди легше.
Крок перший: визнання. Образа ніколи не стане мудрістю, поки ви її не визнаєте. Вам необхідно сформулювати для себе, що ви образилися за те, що:
Те саме стосується і образ на інших людей за негатив, зради та інше. Скажіть собі, за що ви причаїли образу. Визнайте собі, що ви не можете забути проблему та її наслідки, що вам неприємно чи боляче.
Крок другий: прийняття. Після того, як ви визнали наявність проблеми, її потрібно прийняти. Як було сказано вище, ви не можете позбутися образи. Ви можете лише її трансформувати. Саме тому її потрібно прийняти. Зробіть її частиною себе і не відкидайте.
Крок третій: трансформація. Це складний, але не найскладніший етап переходу до мудрості. Вам потрібно знайти плюси того, що все сталося так, а не інакше. Вас образив друг — можливо, ви знайшли іншого. З вас посміявся випадковий перехожий — можливо, в його словах є частка істини, і вам варто змінитись. Навіть якщо ви не можете знайти плюси, є завжди один плюс, який ви повинні пам'ятати: будь-яка ваша помилка або поганий вчинок оточуючих навчають вас чогось важливого. Наприклад, вас обдурили у магазині. Це має дати вам мудрість. Замість образи спробуйте подумати про те, що ви тепер не з чуток знайомі з обманом і обережніше.
Крок четвертий: закріплення. Набутий досвід і мудрість застосуйте на практиці. Ймовірно, що така можливість представиться не одразу чи вже надавалася. Якщо ви в образі за те, що покинули університет, а тепер пожинаєте плоди, це буде корисним уроком, коли ви навчатиметеся чогось нового. Тепер у вас є приклад, що не потрібно кидати почате. Записуйте свої життєві уроки до спеціального щоденника, щоб пам'ятати про те, чого вас навчив ваш життєвий досвід. Таким чином образи перетворюватимуться на мудрість.