Петров День, або Петро-напівкорм. Відзначається народне свято 29 січня 2023 року. Дата за старим стилем: 16 січня.
Першу частину назви день отримав на честь апостола Петра — одного з учнів Ісуса Христа. Цю дату церква обрала на поклоніння чесним веригам святого Петра — відомої християнської реліквії. Під веригами розуміються ланцюги, якими, за переказами, апостола Петра сковували під час арешту 42 року.
Друга частина назви - напівкорми - з'явилася з обрядів і традицій, що дійшли до нас із давніх-давен.
Звичаї та традиції Петрова дня.
У народі цей день отримав назву Петр-полукорм, оскільки вважалося, що до 29 січня пройшла рівно половина зими. У селі господарі цього дня йшли у свої комори (на росії вони називалися комори, від тюркського ambar), щоб обстежити продуктові припаси, що залишилися, і корм для худоби. Їх має залишитися половина. Якщо був надлишок, то раділи, можна було продати німого. А якщо менше половини, то треба приберегти, менше тварин годувати чи докупити.
Крім іншого, існувала і маса різноманітних заборон. Всі вони казали, що не можна робити, щоб не спричинити лиха.
Що не можна робити на день Петра 29 січня.
Не можна ображати худобу та будь-яких свійських тварин, поводитися з ними грубо. Апостол Петро, якого вшановують сьогодні у православній традиції, вважається покровителем свійських тварин, і за грубе з ними поводження може покарати.
Холодильник чи льох сьогодні не повинні бути порожніми — до кінця зими провести в голоді та безгрошів'ї. Потрібно покласти в них хоча б трохи запасів. Ще краще, якщо в холодильнику будуть різноманітні страви – овочі, фрукти, м'ясо, риба, молочні продукти тощо. У цьому випадку рік пройде у достатку.
За старих часів існувало і таке повір'я. Не можна брати в руки, пилку, ніж, ножиці та інші предмети, що нагадують зуби, ікла хижаків. Інакше можуть загризти вовки. За іншою інтерпретацією цієї прикмети, висока ймовірність порізатися, поранитися гострими предметами, які нагадують вовчі зуби, бо в цей день вовки виходять на полювання.
Не можна зневажливо ставитися до хліба та будь-яких борошняних продуктів. Не викидають недоїдений хліб і хлібні крихти, що залишилися, не струшують крихти на підлогу. Їх краще віддати домашнім вихованцям, бездомним тваринам чи вуличним птахам.
Не можна лаятися, сваритися, конфліктувати, лаяти інших людей, ображатися, а також пліткувати, прислухатися і вірити пліткам, вигадувати небилиці про інших людей.
Дівчатам та жінкам не можна виходити з дому, доки вони не підмітуть. За прикметами, що більше зібрано сміття, то більше щастя буде.
Не можна підглядати та підслуховувати. Будь-які відомості, знання, чутки, які були придбані таємно, виявляться шкідливими для вас. Крім того, така поведінка може призвести до глухоти або сліпоті.
Народні прикмети на день Петра.
Північний вітер бути морозу.
Мороз на Петрів день - літо буде спекотним.
Йде сніг – буде багато трави та вдала рибалка.
Завірюха — літо обіцяє бути дощовим.
Кури залазять на дахи будов — до ясного дня.
Курка стоїть на одній нозі до морозу.
Сонце на заході сонця червоного кольору — наступного дня буде сонячно, але морозно.
Кріт вилазить із нори — до холодного травня.
Іменини у цей день у Івана, Максима, Петра, Неоніла.