Президент у вівторок підписав закон №8271 про посилення відповідальності військових, ухвалений парламентом півтора місяці тому.
Ці поправки до кримінального кодексу посилюють відповідальність військових за невиконання наказу, залишення поля бою чи військової частини, і навіть за адміністративні провини. Багато правозахисників вважають, що ці поправки обмежують солдатів у їхніх фундаментальних правах.
За цим законом, зокрема, судам заборонять пом'якшувати покарання або давати умовні терміни для військових, засуджених за окремі види злочинів:
▪не непокора (ст. 402),
▪невиконання наказу (ст.403),
▪️загрози або насильство щодо начальника (ст.405),
▪ Самовільне залишення військової частини (ст.407),
▪️дезертирство (ст.408),
▪ Самовільне залишення поля бою (ст. 429).
Також зростають терміни покарання за військові злочини та адміністративні правопорушення. Зокрема, за такі як розпиття військовими алкогольних напоїв.
Правозахисники давно протестують проти цього закону та закликали президента не затверджувати його.
"Тепер судді не враховуватимуть усіх обставин справи, коли ухвалюють вирок у справах про військові злочини. Тепер судова практика буде одностайна - всім військовим реальні та великі терміни. І тим, хто самовільно залишив місце служби, бо перебував у стані алкогольного сп'яніння, і тим, хто за станом здоров'я справді не зміг вчасно прибути на службу", - цитує видання "Українська правда" аналітика правозахисного руху ЧЕСНО Вікторію Олійник.
Петицію проти поправок було опубліковано на офіційному сайті електронних петицій ще 15 грудня і одразу, протягом півтори доби, набрало більше, ніж необхідні для її розгляду 25 тис голосів.
"Коли законопроект 8271 стане законом, командування отримає безпрецедентні важелі шантажу та покарання військових в'язницею практично за будь-яку критику його рішень, навіть якщо рішення некомпетентні та спираються на невдалий бойовий менеджмент (а таке трапляється нерідко)", - написала авторка петиції Тетяна Костогризенко.
"Замість подяки військовим, які майже рік стримують повномасштабне вторгнення росіян та проводять успішні операції зі звільнення територій, ми отримуємо в'язницю за найменшу незгоду чи заперечення командирам (багато з яких часто віддають накази, залишаючись у глибокому тилу", - вважає автор петиці).
Поправки, однак, підтримав командувач Збройних Сил України генерал Валерій Залужний.