counter

Чому вручення повісток біля "метро Троєщина" - ІПСО, а поліцейськими - поза законом


Переглядів: 32


Чому вручення повісток біля метро Троєщина - ІПСО, а поліцейськими - поза законом

З початком нового року в мережі знову почала набирати обертів інформація про масові роздачі повісток та "полювання" за військовозобов’язаними. Додаткового сплеску активності ця тема набула одразу ж після обговорення оновленого порядку військового обліку.

В Україні вже 11 місяців триває війна. Загальна мобілізація, яка була оголошена у зв’язку із повномасштабним вторгненням РФ, не припинялась впродовж усього цього часу, а повістки приходили військовозобов’язаним, починаючи з березня 2022-го. Звісно, час від часу поліція разом із ТЦК та СП робили певні дії та займалися оповіщенням громадян у громадських місцях, проте це були скоріше поодинокі випадки.

Те, що сьогодні розноситься у соцмережах, більше схоже на чергову ворожу інформаційно-психологічну операцію (ІПСО). Адже першими, як буває у таких випадках, "забили на сполох" проросійські телеграм-канали, які, поміж іншого, почали "повідомляти" про роздачу повісток у Києві на "метро Чайка" або на "метро Троєщина". Мешканці столиці й мріяти не могли про настільки швидку розбудову метро…

Далі в мережу потрапило кілька відео, зокрема із працівницями Керуючої компанії Дніпровського району та чоловіками у військовій формі з розпізнавальними знаками ОК "Схід", які щось вставляли у двері однієї з квартир. Тут варто зауважити, що обставини, за яких були зняті відео, достеменно невідомі, а контекст публікацій формувався особами, що їх публікували, не наводячи жодних фактів…

Наразі варто зауважити, що у зв’язку зі зміною у підходах до військового обліку, повістки не за місцем проживання (прописки) тепер є законними. Можливо, саме з цим фактом пов’язане зростання активності ТЦК та СП. Крім того, нещодавно президент повідомив, що військове керівництво отримало завдання створити резерви, щоб захисники мали змогу відновлювати сили після бойових дій. Та зазначу, що загалом, порядок та підстави вручення повісток не змінювались.

Тож, хто має право вручати повістки? Перелік не дуже великий:

  • безпосередньо посадові особи ТЦК та СП;
  • представники органу місцевого самоврядування;
  • керівник або уповноважена особа на підприємстві, в установі, організації, де працює військовозобов’язаний;
  • уповноважені особи в навчальному закладі, де військовозобов’язаний навчається;
  • співробітники управителів багатоквартирних будинків (ОСББ або керуючих компаній).

Де саме можуть вручити повістку? Законодавством не визначено порядку й місць, в яких можна чи не можна вручати повістку. Фактично, повістки можуть вручати особисто в руки в будь-якому місці: на вулиці, в метро, в торговельному центрі, на блокпосту, на робочому місці і, безумовно, за місцем проживання.

На що варто звернути увагу, якщо вам намагаються вручити повістку?

Перш за все, треба чітко розуміти, що наразі маємо єдину форму повістки, затверджену постановою Кабінету міністрів від 30 грудня 2022 року №1487 (Додаток 11). Правомірність вручення повісток, що не відповідають затвердженій формі, під великим питанням. Тут варто розуміти, що мова йде виключно про зміст повістки, а не про її поліграфічне оформлення (наприклад, на 1 аркуші формату А4 може бути 2 й більше повісток, або розписка може бути розміщена зліва/справа, а не знизу).

По-друге, варто попросити особу, яка намагається вручити повістку, назватися та надати на ознайомлення службове посвідчення або інший документ, що підтверджує його особу і повноваження. Це потрібно для того, щоб пересвідчитись, що це не розіграш, а законні дії уповноважених осіб.

Виходячи із наданого на ознайомлення документа, оцініть законність дій особи щодо вручення вам повістки. Варто пам’ятати, що повістка може вручатися лише уповноваженою на такі дії особою, до яких, наприклад, представники ТРО чи поліції не належать.

По-третє, повістка має бути вручена особисто військовозобов’язаному і він має поставити підпис про її отримання. Тобто повістки, залишені у дверях квартири, або кинуті в поштову скриньку, не вважаються врученими належним чином, а тому не можуть бути підставою для притягнення військовозобов’язаного до відповідальності, або підставою для настання будь-яких негативних наслідків.

До речі, це питання вже підтверджено судовою практикою, яка сформувалася ще до початку повномасштабного вторгнення. Зокрема у постанові  Касаційного кримінального суду від 14.12.2021 року у справі №761/8429/16-к та в постанові Верховного суду від 28.01.2020 року по справі № 759/5435/16-к.

Сюди ж відноситься і "запрошення" військовозобов’язаних до ТЦК та СП телефоном, з використанням месенджерів та/або соціальних мереж.

Такі дії посадових осіб ТЦК та СП не відповідають вимогам законодавства, є порушенням визначеного порядку вручення повісток, а тому не покладають на військовозобов’язаних обов’язку з’явитися до ТЦК та СП. Відповідно, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за таку неявку.

Також останнім часом в інформаційному просторі з’явилось багато інформації про потенційну можливість розсилки повісток через "Дію". Безсумнівно, така технічна можливість існує. Але те, що держава піде на це, на мою думку, малоймовірно. 

Річ у тім, що "Дія", перш за все, інформаційно-довідкова система з можливістю дистанційного надання послуг. Це інструмент допомоги громадянам та спрощення комунікацій з державою, а ніяк не інструмент для примусу. Мінцифри чудово розуміє, що запуск послуги на кшталт "Єповістка", по-перше, миттєво вичерпає кредит довіри українців до "Дії" та уряду в цілому, а, по-друге, не буде ефективною. Україна - не Росія, усіх українців не можна примусити в обов’язковому порядку встановити "Дію"…

Також нагадаю, що у разі порушення порядку військового обліку громадяни України підлягають адміністративній відповідальності, передбаченої ст. 210 КУпАП, у вигляді штрафу в розмірі від 510 до 850 грн (в мирний час) або від 850 до 1700 грн (під час дії воєнного стану або в особливий період, чи в разі повторного порушення). Проте, рекомендую також повідомляти особу, яка намагається вручити вам повістку, про її протиправні дії, якщо такі дійсно мають місце. Мова, наприклад, вручення повістки неуповноваженою особою, невірне зазначення даних військовозобов’язаного, вручення повістки близьким родичам, невідповідність повістки затвердженій формі тощо. Сюди можна віднести й оформлення повістки "на місці" -  на блокпості в місці, яке ви проїжджайте транзитом.

У такому разі варто написати розписку із зауваженнями. Також бажано сфотографувати її на камеру телефону як доказ неправомірних дій. Надалі це можна використати для захисту. Але не забувайте про заборону відеозйомки військових об’єктів, блокпостів та військовослужбовців. Такі дії на сьогодні поза законом.

Валерій Єфремов, адвокат ЮК "A.S.A. GROUP"


Читайте АСН в Google News




Новини партнерів



Інші важливі новини і публікації
Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Коли в будинку з'являється маленьке кошеня, власнику необхідно забезпечити належний догляд Що потрібно придба....
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Чакри — це енергетичні рівні розвитку Це наші внутрішні центри сили, якими протікає енергія
Як створити місце сили у своїй квартирі
Як створити місце сили у своїй квартирі
Будинок може не тільки захищати нас від зовнішніх факторів, але й надавати сили Такий куточок можна створити у....
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Стрес є невід'ємною частиною життя сучасної людини Незважаючи на те, що в житті кожного з нас бувають складні ....
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Кожна людина зазнає негативного впливу: втома, дратівливість та раптові болі – ознаки енергетичної атаки Борот....
більше матеріалів
/-0,3729989528656-/ /-pc-/
Top