Сьогодні для православних християн настає ніч перед Різдвом, яке віруючі західного обряду відзначали ще 25 грудня. Варто зазначити, що рішення коли святкувати це важливе для християн свято скоріше данина традиціям, ніж прив'язка до конкретної дати.
Тому залежно від того, за яким календарем живуть - юліанським або григоріанським, віруючі відзначають Різдво Христове 25 грудня або 7 січня. хоча зараз, після того, як 24 лютого 2022 року фашистська росія розв'язала повномасштабну війну проти України та українського народу, прихильників уникнути всього, що можна трактувати як "зв'язок" з росією стає в рази більше.
Але незалежно від обраної дати, традиції свята залишаються незмінними. І наближається час відзначати Різдво в Україні православним.
День напередодні Різдва не тільки урочистий і наповнений передчуттям світлого свята, а й воістину містичний. За допомогою цієї енергетично сильної та важливої дати наші предки закладали фундамент для сімейного благополуччя, міцного здоров'я та фінансової стабільності. Незважаючи на те, що церква таких забобонів не заохочує, багато хто впевнений: вікова мудрість предків допоможе стати щасливими.
Варто почати з того, що традиція прикрашати своє житло ялинкою – різдвяна. Саме на святвечір святкове дерево ставили в будинку і прикрашали верхівку зіркою, що символізує Віфлеємську, яка сповістила народження Спасителя.
Сімовець - день сімейний. Варто провести його в колі найближчих за святковим столом, на якому мають бути дванадцять пісних страв - за кількістю апостолів. Головним же наїдком має стати сочиво: каша з крупи із сухофруктами та медом, яку обов'язково першим скуштувати повинен глава сім'ї, щоб мир та згода не залишили житло святкуючих. Потім кожен із присутніх теж повинен скуштувати ложку цієї страви, але обов'язково перед основною трапезою: так здоров'я не залишить того, хто вечеряє весь рік. До речі, існує ще одна незвичайна традиція: господар, перехрестивши куттю, повинен підкинути її вгору, і якщо на стелі залишилася кутя - буде хороший урожай. Кожен із членів сім'ї повинен був спробувати хоча б по ложці всіх страв, щоб весь рік був рясним і смачним. Святковий стіл обов'язково прикрашали свічкою, що символізувала Віфлеємську зірку.
Свічки варто розставити і по всьому будинку: так залучали мир та багатство. Також, щоб залучити в будинок гроші, насипали в горщик землю і, запалюючи 3 свічки, водили ними за годинниковою стрілкою, примовляли: «Як стрілка йде по годинниках, так і гроші сиплються мені в кишеню». Заговорений горщик мав простояти біля вікна до Водохреща.
У цей день усі обов'язково загадували бажання. Наші пращури вірили, що вони неодмінно здійсняться, адже на святвечір ангели літають світом і виконують бажання. Вчиняли так: перед сном свою заповітну мрію потрібно прошепотіти, потім написати на папері і покласти записку біля запаленої свічки на підвіконня (завдяки її світлу ангел мав побачити листочок з бажанням). Вранці аркуш паперу рвали і разом із залишками свічки кидали у воду, щоб ніхто не завадив задуманому.
За старих часів існувало 5 прикмет, які, згідно з повір'ями, «працювали» тільки напередодні Різдва:
З приводу сварок існувало ще одне повір'я: два скривджені одна на одну людину обов'язково повинні примиритися саме на святвечір, щоб мир і любов не залишили сім'ю. Напередодні Різдва Христового взагалі дуже небажано сваритися, особливо - поганословити і проклинати.
Запреты сочельника
В народе считалось, что именно в канун Рождества человек "программирует" себя на целый год. Поэтому стоит внимательно относиться ко всей деятельности, которая запланирована на сочельник. Вот, чего не стоит делать в преддверии большого праздника: