Згідно з народним календарем, 23 серпня відзначається Лаврентьєв день. Православні цього дня згадують святого Лаврентія Римського, який жив у ІІІ столітті і служив архідияконом римської християнської громади. У народі Лаврентія вважали цілителем очних хвороб. Тому йому молилися про прозріння, а також захист від поганого ока.
Іншими іменами сьогоднішнього дня стали День Зарічника, Лаврентій Зоречник, Свято мірошника. Цього дня забороняють купатися у цей час у водоймах. За повір'ями, якщо 23 серпня у людини у воді зведе ногу, то русалки скористаються цим і потягнуть його на дно.
Ополудні на Лаврентія люди виходили дивитися на воду в річках і озерах: якщо вона тиха і спокійна — осінь буде безвітряною, а зима — без завірюх і хуртовин. Якщо на Лаврентія опівдні вода в річці або озері спокійна — до зими без завірюх, якщо ж стоїть сильна спека або йдуть сильні дощі. до затяжної та мокрої осені. Осінь та зима добре живуть, якщо на Лаврентія вода тиха та дощ. Звертали увагу на погоду: сильна спека чи сильні дощі віщували те саме на всю осінь. Ці ж прикмети пророкували гарну рибалку наприкінці літа — початку осені.
Є інша прикмета, пов'язана з водою: цього дня дівчата і жінки не повинні вмиватися проточною водою. Інакше вона віднесе всю їхню красу, попереджали прапрабабусі. Для продовження молодості вони радили використовувати 23 серпня для водних процедур росу.
У цей день потрібно обмежитися лише обов'язковими роботами по будинку (на зразок миття посуду або приготування їжі). Усі нетермінові справи слід перенести на другий день. В іншому випадку все доведеться переробляти.
Під особливою забороною - робота з гострими предметами. У їхньому числі будівельні інструменти та аксесуари для рукоділля. У народі говорили: якщо поранитися на Лаврентія, гоїться буде до Михайлова дня (19 вересня).
Однак лінуватися цього дня теж не слід. Наші пращури помітили, якщо у цей день погода буде непохитною, то й незабаром можна буде помітити.
Що можна робити цього дня:
Що заборонялося 23 серпня:
Прикмети цього дня: