Наприкінці першого місяця зими, 23 січня православні християни вшановують пам'ять святого Григорія Ніського, християнського богослова та філософа. Він один із трьох великих «кападокійців» — молодший брат Василя Великого, близький друг Григорія Богослова, який зробив значний внесок у вчення про Трійцю та Нікейський Символ віри.
Григорій Ніський вшановується Православною церквою в лику святих (пам'ять 10 січня за юліанським календарем) та Римською католицькою церквою (пам'ять 9 березня).
Також церква продовжує відзначати у цей день посвята Богоявлення. Посвята - це частина великого православного свята, яка йде за ним. Наприклад, Хрещення Господнє, або Богоявлення, православна церква відзначає 19 січня за новим стилем. Але цій події передують чотири дні передсвята та сім днів святкування. Початок посвяти Богоявлення збігається зі святкуванням Собору Предтечі та Хрестителя Господнього Іоанна і припадає на 20 січня. А завершується посвята 27 січня, коли проводиться віддання свята
У народі прижилася назва на сьогоднішній день як Григорія Літовказівника. Така назва з'явилася не випадково, адже за погодою та прикметами цього дня передбачали, до чого варто готуватися влітку). У день святого Григорія прийнято займатися різноманітною працею: шити, прясти, в'язати.
Народна назва: літоуказатель, Григорій-літоуказатель, Григорій, Григорій Ніський.
У цей день, за прикметами, зазвичай трапляється найперша крапель на морозі. За старих часів усі великі свята намагалися відзначати на височини, адже так було зручніше, наприклад навесні, коли такі місця першими звільнялися від снігу. Так і в цей день було прийнято, піднявшись на найвищу гору, пов'язували на дерево червону стрічку, загадуючи при цьому бажання. Воно обов'язково виконувалося!
Селяни також виходили на поля сніг затримувати зі словами:
«Затримай сніг на полях узимку, будеш із хлібом восени».
Цього дня знаючі люди, щоб розбагатіти, йдуть у поле, знаходять стог сіна, який обходять проти годинникової стрілки тричі. Потім лівою рукою беруть звідти горсть сіна і несуть її додому.
Сіно кидають біля порога зі словами:
Як я вкрала сіна без рахунку,
Так щоб і в мене грошей було багато.
В ім'я Отця і Сина та Святого Духа. Амінь.
Обряд проводять у повній самоті, не вимовляючи жодного слова.
Що заборонено робити сьогодні:
У цей день не можна байдикувати, потрібно постаратися закінчити всі намічені робочі плани, якщо хочете, щоб святий дух був до вас прихильний.
Сьогодні не можна скаржитися. Цього дня потрібно думати позитивніше, резонні зауваження будуть доречними, а якщо ви скаржитесь, то зробите собі тільки гірше.
Заборонялося хвалитися. Хвастовство – це втрата часу, ви нічого нікому не доведете, якщо постійно говоритимете про свої досягнення.
Цього дня існують такі прикмети:
Коло навколо сонця чи місяця – до морозів.
Весь день сонячно та сухо – до посухи.
Той, хто народився цього дня, відрізнятиметься міцним і вольовим характером.
Вода в річках меншає – чекай сухого та спекотного літа.
Якщо небо безхмарне та ясне – весна настане рано.
Південний вітер дме – будуть грози, особливо на початку літа.
Багато снігу – багато хліба.
Приготувати страви з м'яса та покуштувати їх на Григорія – щасливий знак.
Не можна виносити з дому сміття та золу, щоб разом із непотрібним мотлохом випадково не викинути своє щастя.
Ясна погода віщує сухе та спекотне літо.