Православна церква 17 січня вшановує пам'ять преподобного Феоктиста, ігумена Кукума Сікелійського (800), а також преподобномученика Зосими, пустельника Кілікійського (III—IV).
Так само православна церква відзначає сьогодні собор святих сімдесяти апостолів, який був встановлений Православною Церквою для того, щоб показати рівночестя кожного з сімдесяти і тим самим запобігти розбіжностям у шануванні їх.
Цього дня Православна церква відзначає пам'ять Преподобномученика Зосими пустельника Кілікійського. Але у народній свідомості цей день пов'язаний з іменем Зосими Соловецького — православного святого, який заснував відомий монастир. Він вважається покровителем бджолярів та бортників, тому саме йому молилися за хороший збір меду.
У народі цей день отримав назву: Зосима, Зосима-бджільниця, Феоктист.
Цього дня існував звичай, згідно з яким у народі з сіл виганяли чортів. В наряд чорта рядився сільський житель, він одягав шубу, яка була вивернута хутром назовні. Місцеві жителі інсценували бійку та проганяли непроханого гостя. Там, де відбувається постановочна бійка, зазвичай розпалюють багаття, через яке кожен повинен перестрибнути. У народі вважали, що це приносить людині щастя та здоров'я, а також допомагає заручитись підтримкою Господа Бога.
Феклістів день вважається останнім у різдвяних святках. Посидіти, розваги і дівочі ворожіння завершувалися, настав час суворих вдач, трудових буднів, смирення. 17 січня було прийнято загадати бажання, вийти вночі надвір і подивитися на зоряне небо. Якщо ківш Великої Ведмедиці виявиться праворуч, значить, задумане здійсниться. У разі, коли бажання загадує незаміжня дівчина, і праворуч виявляється Чумацький шлях, отже, цього року вона точно під вінець піде.
Народне свято називається Зосимою-бджільником не просто так. Незважаючи на те, що свято проходить взимку і всі бджоли знаходяться в глибокій сплячці, преподобномученик Зосима є покровителем бджолярів та бджіл. У цей день усі, хто займається розведенням бджіл та зацікавлений у хорошому збиранні меду влітку, моляться святому.
Так як мед є одним з улюблених ласощів і навіть народних засобів для зміцнення здоров'я в народі, на стіл ставили мед та різні страви з меду.
Під кінець Святок нечисть стає особливо агресивною, намагається якнайбільше нашкодити людям. Для того щоб захиститися від неї, за старих часів влаштовували різні ритуальні дійства. Наприклад, люди одягали кожухи навиворіт, йшли вулицями з кочергами та запаленими смолоскипами. Підходячи до кожного двору, кричали, щоб нечиста сила виходила, тим самим розлякуючи бісів і чортів. Один із мужиків вибирався на роль біса чи чорта, якого били, доки він не скидав кожух, показуючись у людській подобі.
У вечірній час розводили вогнища і стрибали через вогонь, щоб очиститися, відлякати нечисту силу, якщо вона бродить поряд або вже причепилася до людини, а також для здоров'я, удачі та щастя.
Що категорично не можна робити 17 січня 2022 року
Не можна пити спиртні напої, і вже тим більше у такому стані виходити надвір. Для нечисті п'яна людина представляє легкий видобуток. Зокрема, його руками вона може зробити якусь пакість або навіть злочин.
Вагітним жінкам не можна вступати в розмови з незнайомцями, оскільки існувало повір'я, що під масою незнайомця може ховатися диявол.
Під час Святок не можна вирушати в дорогу, в далеку дорогу, тому що з дороги може збити нечиста сила. Однак, якщо іншого виходу немає, потрібно у комір зашити квітку будяка. Це відлякає погань, відьом і чаклунів. Також робили і багато хто, хто просто виходив з дому — носили з собою квітку будяка або спеціальну ладанку із зашитим у нього будяком.
Не можна згадувати нечисть у розмові, «чортатися». Нечиста сила відразу зверне на таку людину пильну увагу, розцінивши подібну згадку як запрошення.
Не варто сьогодні розпочинати щось нове, наприклад, нову справу, краще відкласти старт нових проектів на другий день.
Залишки зі столу рекомендується не викидати, а віддати домашнім вихованцям, вуличним тваринам або птахам.
Не можна влаштовувати сварок, лайки, скандалів, з'ясування стосунків. Не можна робити погані вчинки, задумувати недобре, скупитися, заздрити та виявляти інші низовинні риси характеру. Все це діє на погань як приманка.
Не можна полювати і ходити на рибалку. Також краще відмовитися від походу в ліс або на водойму. Особливо активні сьогодні лісовики, русалки, водяні, яким може дуже не сподобатися, що людина не послухалася традиційних заборон і зайшла на їхню територію.
Народні прикмети на 17 січня 2022 року:
Погода в цей день вказує на погоду жовтня.
Якщо починають спускатися ранкові тумани – до врожаю ярих.
Сніг на деревах сучча гне – влітку бджоли роїться.
Небо чисте на Феоктистів день із повним місяцем — до сильної повені.
Низькі хмари на Зосиму – незабаром буде мороз.
Якщо на 17 січня багато снігу, рік буде медовим.