У п'ятницю, 17 грудня, православні віруючі вшановують пам'ять християнської великомучениці Варвари Іліопольської. Стала відома свята завдяки тому, що захищала від насильницької та раптової смерті. Досі моляться, щоб уберегти близьких від передчасної смерті.
У народному календарі називається Варварин день або Варварини Морози. За старих часів вірили, що саме до цього часу вдаряли перші холоди.
Історія свята:
Історія святої Варвари може вважатися одним із прообразів казкової Златовласки, заточеної у вежі посеред лісу.
З'явилася світ Варвара у III столітті. Мешкала на території Лівану. Її батько був аристократом у Малій Азії. Служив за імператора Максиміана. З дитинства був язичником, а тому і дівчинка спочатку осягала цю віру. З віком Варвара ставала все кращою і красивішою. Щоб над нею ніхто не поглумився, батько замкнув дівчину у вежі. В ув'язненні їй нічого не залишалося робити, як спостерігати за красою світу з вікон. Наодинці вона стала поступово переконуватися в існуванні Єдиного Бога. Через час батько став випускати доньку, щоб знайти гідного нареченого. Якось, таємно сховавшись від очей батька, Варвара познайомилася з християнами та прийняла хрещення. Дізнавшись про це, батько розлютився і власноруч відправив її на тортури. Над дівчиною довгий час знущалися, щоб зреклася своєї віри, але вона була непохитна. Зрештою її обезголовили. За свої дії отець Варвари та імператор отримали відплату - вони були спалені блискавкою.
Традиції та звичаї:
З самого ранку цього дня прийнято відвідувати церкву та молитися за здоров'я та благополуччя святої Варвари. Найстрашнішим гріхом серед християн вважалася смерть без покаяння, тому намагалися зробити все можливе, щоб її уникнути.
У молитвах прийнято просити допомоги у Варвари та здоров'я дітей. А ті, хто не міг завагітніти, зверталися за таким дивом.
З цього дня починалися тріскучі морози та сильні хуртовини. Батьки пов'язували це із приходом Діда Мороза, який оглядає свої володіння перед святом.
Варвару видана вважали заступницею всіх мам та вагітних дівчат. Цього дня можна звертатися до святої із проханням захистити своїх дітей від усіх бід та негараздів.
Якщо жінку кривдить чоловік або його мати, то також можна попросити великомученицю про допомогу.
Дівчата повинні готувати солодощі і прикрашати будинок до свят.
Чоловіки цього дня варили пиво за власними рецептами, це вважалося добрим знаком.
Що не можна робити цього дня:
Через сильні морози намагалися не йти далеко від будинку, щоб не запутати і замерзнути. З тих пір вважається, що цього дня краще утриматися від далеких поїздок та довгих прогулянок.
Сьогодні краще довіритись не інтуїції, а розуму. Бо чуття може привести не на той шлях.
Не можна цієї дати жінкам довго працювати. З давніх-давен вважалося, що замість домашніх клопотів краще приділити час сім'ї.
Прикмети:
Якщо за вікном мороз, то холодна погода триватиме ще довго.
Зоряне небо – до холодів, тьмяне – до відлиги.
Червоний захід сонця - до ясної погоди.
Хмарна погода віщує сніг.
Якщо погода ясна та безхмарна, то очікуються морози.
Заморозки з ранку - чекай холодної та морозної зими.
Якщо зранку тепло, то наступного року буде хороший урожай льону.