У день 7 листопада в Православній та Католицькій церквах прийнято вшановувати пам'ять християнських мучеників Мартирія та Маркіана, які постраждали за імператора Констанції II.
Так само Православна церква шанує цього дня Святого Мартирія Печерського, який ще за життя прославився своїми чудесами (дата шанування взята, ймовірно, заради тезоіменитства зі святим мучеником Мартирієм).
За високу душевну чистоту та дотримання суворого посту був поставлений у диякони Києво-Печерської обителі, мав дар творити чудеса. За переказами, за кого він молився Богу, стоячи на амвоні, того Господь милував, і кожен отримував те, про що преподобний просив: чи здоров'я, чи здійснення якогось іншого бажання; святого Мартирія боялися біси, він виганяв їх із людей молитвами.
У народі сьогодні називали Мартирія або Дідівські плачі. Цього дня було прийнято поминати померлих, молитися за упокій їхніх душ, ходити на цвинтар, прибирати могилки. Так само вважалося, що сьогодні сама природа плаче дощем або снігом.
Жінкам цього дня було прийнято плакатися про свої біди та гріхи, щоб із чистою душею зустріти зиму. Належало згадати і пошкодувати всіх бідних і скривджених людей. Також у цей день було прийнято поминати померлих, молитися за упокій їхніх душ, ходити на цвинтар, прибирати могилки.
Традиції 7 листопада
Святі Мартирій та Маркіан – покровителі юристів та правознавців. За переказами, вони допомагають вирішити будь-яке, навіть найскладніше, питання — треба лише звернутися до них із молитвою.
Батьки в урочисту дату вирушали до храму і вибачалися у Господа за всі гріхи.
Традиційно у це народне свято приходили на цвинтар, прибирали могилки та запалювали свічки. Потрібно було помолитися не лише за своїх рідних, а й за всіх померлих. На цвинтарях лише читали молитви, вживати їжу та питво було заборонено. Вся принесена їжа віддавалася жебракам. Після повернення додому всі сідали за поминальний стіл.
Цього дня мали плакати всі жінки та дівчата. Плач починали з голосень про важкі спогади і про ті прикмети, які були побачені напередодні. Вечорами запалювали свічки та просили допомоги-ради у померлих. Сироти, які збираються незабаром виходити заміж, повинні були попросити у померлих батьків благословення на шлюб.
Плакати дозволялося скрізь, виняток становила лише подушка. Згідно з повір'ям, якщо поридати в неї, то сльози перейдуть у пух і до тієї людини, яка ляже на неї відпочити. Якщо ж він засне на ній, то йому насняться погані та неспокійні сни.
Заборони на День Мартирія та Маркіана
Сьогодні категорично заборонено їсти хліб. В іншому випадку наступний рік може виявитися голодним.
Жінкам 7 числа радять не плакати в подушку — бо «пір'я пам'ятають усі радощі та негаразди», і виплакане переслідуватиме господиню ще довго.
Також не можна відмовляти тим, хто потребує милостині.
Не можна після поминок забирати їжу додому. Її треба роздати нужденним і попросити, щоб ті помолилися за упокій померлих.
Не потрібно їздити продавцям за товаром до інших міст, щоб не виникло труднощів у бізнесі.
Прикмети дня