Вперше незвичайне явище зауважив англійський лікар на узбережжі Гвінейської затоки в Західній Африці. Але тоді в 1929 році він не міг пояснити, чому у місцевих дітей великі животи, незважаючи на їх постійне недоїдання. Зараз же є науково обґрунтоване пояснення цього феномена.
У сучасному світі великий живіт є ознакою хорошого апетиту. Люди, які споживають надмірну кількість їжі, відрізняються «пишними формами». У володарів певних типів фігури зайві сантиметри утворюються виключно на талії. Можна подумати, що у африканських дітей ожиріння по верхньому ( «чоловічому») типу (коли жир накопичується в районі живота), а то й знати, що в більшості племен навіть зараз панують злидні і голод. Так звідки ж беруться животи значних розмірів?
Відповідь на це питання був знайдений тільки в 1944 році. Тоді вдалося з'ясувати, що великий живіт утворюється не від надлишку їжі в раціоні, а від дефіциту білка. Цей різновид важкої дистрофії називають квашиоркор. Вперше хвороба була детально описана педіатром з Ямайки Сіселі Вільямс в медичному журналі Lancet.
Недолік білка руйнує лімфатичну систему. Вона відповідає за відновлення рідин в організмі, імунну систему і абсорбцію ліпідів. Під відновленням рідини мається на увазі процес виштовхування води з тканин в кровотік. Необхідна для цього тиск створюється білками, які через їх більшого розміру застряють і не можуть пройти через щілини в стінках капілярів. Тиск білків долає гідростатичний тиск, що сприяє «витягуванню» води з кишечника за допомогою осмосу. Однак при нестачі білка в раціоні необхідний тиск не створюється, що призводить до накопичення рідини в кишечнику і тканинах.
Питання точної взаємозв'язку білка і здуття живота досі залишається спірним. Офіційна медицина визнає, що білкова недостатність в поєднанні з нестачею поживних мікроелементів є важливим фактором у розвитку дистрофії, але вона не може бути ключовою умовою для розвитку захворювання.
Роздутий живіт у африканських дітей є набряком. Виведення рідин з організму при Квашиоркор не відбувається в достатній мірі, тому кишечник наповнюється водою. Рідина затримується і в тканинах. Печінка заповнюється жировими інфільтратами і збільшується в розмірах. Щоб повернути живіт в нормальний стан, досить дотримуватися дієти з необхідним балансом білків, жирів і вуглеводів, а також достатньою кількістю вітамінів і мінералів.