Журналістами проекту "Наші гроші" першого числа нового року був опублікований матеріал, який просто зібрав існуючу інформацію і на яку варто звернути увагу.
В Україні вже давно запущена і працює система тендерних закупівель для державних підприємств ProZorro. Якщо пошукати в системі закупівлі вітчизняної системи МОЗ, то можна виявити, що буквально в передостанній день минулого року (тридцятого грудня) для був закінчений тендер державного підприємства "МЕДИЧНІ ЗАКУПІВЕЛЬ УКРАЇНИ" про закупівлю вакцина проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, викликаної коронавірусів SARS-CoV -2 (Код за УКТЗЕД 3002).
Згідно даних з системи тендер був проведений на суму в майже мільярд гривень (964 311 264 гривні). За цю суму було закуплено 1 913 316 одиниць вакцини. Шляхом не хитра математичних дій отримуємо вартість однієї одиниці вакцини в 504 гривні.
Якщо згадати випадково "злиті" в мережу урядом Бельгії вартості вакцин, які фармкомпанії пропонували країнам Євросоюзу порівняти зазначену ціну на вакцину можна тільки з найдорожчою позицією з "злитого" списку: вакцини американської компанії Moderna. Згідно з цим документом найдешевша в закупівлі вакцина у AstraZeneca і коштує вона € 1,78 (60,6 грн), а найдорожча - Moderna, вартістю $ 18 (500 грн).
Варто зазначити, що результати тестування вакцини від Moderna показали високу (до 95%) ефективність використання. Однак вакцина Moderna вимагає зберігання при -20 і лише півроку.
В українському тендері перемогла китайська вакцина під назвою CoronaVac китайської компанії Sinovac Biotech. Про неї відомо, що вона з середини 2020 року проходила третю фазу клінічних випробувань в Бразилії і показала 91% ефективність. Термін зберігання китайської вакцини становить три роки при температурі +2 .. + 8 градусів.