Оглядач "Комерсант" Сергій Строкань - про те, до чого призвело протистояння Китаю і Заходу в рік пандемії.
Рік COVID-19, що став вододілом в світовій історії XXI століття, дійшов несподіваного фінішу. Настільки ж несподіваного, яким був і його старт.
Коли 31 грудня 2019 року влада КНР поінформували Всесвітню організацію охорони здоров'я про спалах невідомої пневмонії в місті Ухані, багато хто вирішив, що китайці влипли, і по-крупному. Тому що країна з майже півторамільярдним населенням стане для нового коронавируса легкою мішенню. І вже не США і колективний Захід, а ще недавно нікому не відомий COVID-19 зупинить глобальну китайську експансію.
Однак через рік щоденне число хворих в КНР становить 10-15 чоловік, внутрішніх випадків зараження і зовсім реєструється всього 2-3. Два-три людини на півтора мільярда!
«Я думаю, що в Китаї з самого початку обрали правильну стратегію. Було кинуто гасло "Люди важливіші за гроші" », - пояснює російський китаєзнавець Юрій Тавровський, змушуючи задуматися: а може, й справді китайське суспільство - саме гуманне суспільство в світі, чого ми про нього раніше не знали?
І ця турбота про людей, яка «важливіше грошей», дозволила китайцям - на відміну від американців, нас, росіян, і всіх інших, до кінця 2020 року побудують свій вірус-вбивцю.
Напередодні Нового року нова хвиля пандемії накриває США, Євросоюз, Великобританію, Росію, Індію, Бразилію, Японію, Південну Корею. Кінця і краю цьому не видно.
І тільки країна походження COVID-19 - Китай виглядає материком коронастабільності.
Пекін випромінює впевненість у собі на тлі глобальної паніки, лічильника жертв, накручують числа з шістьма нулями, і величезних економічних втрат - як у непримиренних конкурентів, так і у стратегічних партнерів.
Перемогли пандемію в одній окремо взятій країні китайські комуністи на П'ятому пленумі ЦК КПК цієї осені рапортували, що «корабель соціалізму з китайською специфікою стрімко йде вперед на всіх вітрилах».
А чого не радіти: економіка і експорт вже відновилися і, більш того, отримали можливість для нового розвитку. Цьому має сприяти виділення колосальних коштів для стимулювання внутрішнього споживання і виробництва високотехнологічних товарів, які раніше Китай закуповував на зовнішніх ринках.
На тлі рекордного спаду на світовому ринку люксових товарів позитивне зростання - тільки в Китаї. «Корабель соціалізму з китайською специфікою» продовжує набивати трюми предметами розкоші, що стала не по кишені «імперіалістам».
Весь 2020 рік пройшов під знаком спроб покласти на Пекін глобальну відповідальність за поширення пандемії та змусити його заплатити за це максимально високу ціну.
Проте всі зусилля зі створення глобальної коаліції проти Пекіна, ініціатором яких став президент США Дональд Трамп, не дали результату. У відносинах з США Китай слідував мудрості Лао-цзи, який учив: «Сядь на березі річки, і незабаром ти побачиш, як повз тебе пропливе труп твого ворога».
Рівно так і сталося. Сьогодні ворога забирає потужним плином, а Китай де був, там і залишився. Тепер Пекіну залишається почати нові переговори з новою командою президента Байдена.
Розпочати їх з більш міцних позицій, які зміцнив за останній рік вірус-вбивця Made in China.
джерело