Вони не дають нам спати вночі і вводять в ступор днем, раптові, як грім серед ясного неба. Неприємні думки часом страшніше, ніж події, які їх викликали, - від них надзвичайно важко позбутися. Деякі люди витрачають на них по кілька годин на день. Що ж можна протиставити поганим думкам?
Виявляється, є ряд методів, які допоможуть блокувати появу поганих думок або впоратися з ними, якщо вони вже прийшли. Більшість цих методів пропонує американський психолог Даніель Вегнер, що присвятила проблемі десятиліття свого життя.
Чи не намагайтеся не думати про білу мавпу - подумайте про чорну. А краще - про фіолетовому фламінго. Постарайтеся переключити свою свідомість на якийсь інший предмет, про який ви теж дуже любите думати, але який при цьому володіє позитивними конотаціями.
Заведіть собі кілька думок «з продовженням», які викликають все нові питання і необхідність відповідей на них - а значить, втягують в зовсім інший потік роздумів. Чи правда, що у Бреда Пітта силіконові м'язи? Я десь про це читав. Але якщо це так, то як він ними користується? Адже силікон не здатний скорочуватися, як справжні м'язи, - або існує якийсь спосіб змусити його це робити?
Чим більшу струс ви даєте своїм емоціям, то менше мозок перед «інопланетним вторгненням» непроханих думок
А є ще теорія змови, згідно з якою наша Земля - дійсно плоска, і лише група злісних вчених вже кілька століть переконує нас в її кулястості. Стривайте, а як же супутникові знімки і записи з космосу? А вони фальсифіковані тими ж вченими. А як же полюса? Полюс тільки один - Північний, він в центрі плоскою, як диск, Землі, а по краях диска - льодовики, які вчені видають за Антарктиду.
І так далі - скоро вируючий потік цієї маячні віднесе вас в абсолютно новому напрямку.
Деякі люди вважають, що впоратися з нав'язливими думками їм допоможе сильне враження - наприклад, скандал з сусідами або пробіжка голяка по нічному зимовому місту. Однак дослідження показують - чим більшу струс ви даєте своїм емоціям, то менше мозок перед «інопланетним вторгненням» непроханих думок. Навпаки, постарайтеся заспокоїтися і відпочити - чим більше у вас сил і чим в кращому стані знаходиться ваш мозок, тим більше у вас шансів відбити атаку.
Домовтеся з нав'язливою думкою - ви обов'язково приділіть їй увагу, але тільки пізніше. Включіть в свій щоденний графік «півгодини на тяжкі роздуми» - але не перед сном, а, наприклад, в розпал робочого дня. Подумавши під час обідньої перерви про те, що вас гнітить, ви досить швидко відволічетеся від проблем, поринувши назад в роботу.
Рано чи пізно підсвідомість звикне, що у нав'язливих думок є свого часу зі строго визначеними рамками, і перестане дошкуляти вас в інші години. Ось тепер можна думати, як винищити докучливі думки і в цей час.
Колись на превеликий медику Абу-Алі ібн-Синьо прийшов пацієнт, який скаржився на те, що у нього сіпається повіку. Ібн-Сіна прописав йому вкрай сумнівне засіб: кожну годину починати спеціально моргати непокірним століттям. Пацієнт посміхнувся - але пообіцяв суворо виконувати запропоноване.
Медитація - прекрасний спосіб організувати свою свідомість, зробивши думки підконтрольними
Через кілька днів він прийшов подякувати лікаря. Подібно засобу, прописаному ібн-Сіною, це метод діє за принципом «від противного»: коли до вас прийшла нав'язлива думка, постарайтеся змусити себе продумати її з усіх боків, повертайте її і так і сяк, змусьте себе боятися, що вона вислизне від вас , - і ви досить скоро відчуєте, що хватка її слабшає і вона сама б рада від вас втекти.
Ще один спосіб, почасти схожий з попереднім, - замінити страх перед появою неубіваемий думки повною байдужістю до неї. Навчіться думати про неї як про щось зовнішньому: наприклад, якщо це думка про те, що вас кинув кохана людина, звикнете до подання, що ця думка не має відношення до нього (або до неї), а існує сама по собі: ось зараз я ляжу спати, і до мене знову прийде моя Думка номер один.
Привчіть себе до того, що ця думка не розвивається і не повідомляє вам нічого нового - вона просто приходить і йде, як приходять і йдуть дванадцятій годині ночі або зима. І дуже скоро ви відчуєте, що вона дійсно йде.
Медитація - прекрасний спосіб організувати свою свідомість, зробивши думки підконтрольними. Практикуйте її щодня, намагаючись досягати стану повної відсутності думок. Це непросто, проте якщо ви навчитеся цьому, то зможете викликати цей стан за своїм зволення, включаючи його в той час дня, коли найбільш схильні до поганим думкам, або в тій ситуації, коли стаєте найбільш беззахисні перед ними.
Нав'язливі думки особливо люблять людей, у яких немає ні великої, за все життя, цілі, ні цікавого хобі
Якщо погана думка не отримує позитивного підкріплення у вигляді вашої готовності приділяти їй ресурси свого мозку, вона починає слабшати - і незабаром сходить нанівець.
Чим погана думка відрізняється від газу? Газ, як ми знаємо з підручника фізики, займає весь наданий об'єм, а погана думка - ще й не наданий ... Вона привчає нас концентруватися на ній, забуваючи, що на світі існує так багато хорошого, про що міркувати куди приємніше.
Нав'язливі думки особливо люблять людей, у яких немає ні великої, за все життя, цілі, ні цікавого хобі. Виводите себе зі стану сумних роздумів, розмірковуючи про шляхи до успіху, про те, що принесе вам задоволення. Якщо ви будете докладати старання, поступово вам вдасться привчити себе до позитивних мрій.