В 2021 році левова частка українців не зможе вчасно вийти на пенсію. Вимоги щодо стажу збільшать, а для жінок підвищать пенсійний вік.
Кому точно доведеться вийти на пенсію пізніше?
В 2021-м підвищать пенсійний вік для жінок - з 59,5 до 60 років. Це стане останнім етапом перегляду віку виходу на заслужений відпочинок, в результаті якого жінки і чоловіки зрівняються в своїх правах.
Підвищення відбудеться в квітні. В результаті частина українців встигне отримати законну виплату, іншим доведеться чекати дня народження. Варто відзначити, що поетапне підвищення почалося ще в 2011-му.
Кому ще доведеться працювати довше?
Ще одна група тих, кому доведеться довше працювати, - ті, хто не виконали вимоги щодо стажу. В Україні поетапно підвищується вимога для виходу на пенсію в 60 років. В 2021-му це 28 офіційно відпрацьованих років, а у 2022-му - вже 29 років. В 2028-го кордон збільшиться до 35. Що це означає? Наприклад, якщо вам зараз 40 років, у вас вже має бути мінімум 15 років стажу.
Хто зможе вийти на пенсію в 60 років:
Хто вийде на пенсію в 63 роки:
Хто вийде на пенсію в 65 років:
Є два варіанта.
Перший - зовсім залишитися без пенсії. Таке майбутнє загрожує тим, хто офіційно не має і 15 років стажу.
Другий - вийти на пенсію в 63 роки. Зараз для цього потрібно від 17 до 27 років стажу, а в 2028-м (останній етап підвищення вимоги) - від 25 до 35 років.
Навіщо підвищувати пенсійний вік?
Україна входить в топ-15 країн світу з найшвидшими темпами скорочення населення, згідно з даними ООН. Причому в найближчі десятиліття скорочення населення буде відбуватися за рахунок працездатних. За 5 років населення скоротиться на 18%, співвідношення між пенсіонерами і працюючими зросте майже вдвічі.
Якщо ситуацію ніяк не змінити, з часом грошей на пенсію може просто не вистачити.