counter
Стрічка новин
Вибрати все
31 Жовтня
30 Жовтня
Всі новини...

Уроки сватівської трагедії для Туки


Переглядів: 90


Уроки сватівської трагедії для Туки

Добігає кінця перший тиждень після вибуху боєприпасів на складі, розташованому поблизу Сватового в Луганській області. Всі системи життєзабезпечення постраждалого міста вже відновлені. Городяни поступово повертаються додому — в ніч з 29 на 30 жовтня свої будинки залишили до 20 000 людей. Експерти оглянули домобудівництва і провели оцінку збитків близько 70% міського житлового фонду. Роботи з ліквідації наслідків НС тривають. І вже зрозуміло, що ситуація вимагатиме зробити з цього уроку висновки багатьом службам життєзабезпечення.

Військові зазначають, що настрій в місті напруженіший, ніж відразу після НС. «Перший шок минув. Люди мерзнуть. Переймаються тим, хто і коли відремонтує житло, чому доводиться платити за газ більше. І хоча позовів до ЗСУ на сьогодні не надходило, люди прагнуть того, щоб військові покинули місто. Але ми не можемо не це пристати, оскільки виконуємо бойове завдання щодо оборони країни. Є речі, які змінити нам не до снаги. Коли наслідки надзвичайної ситуації ліквідують повністю, з міста виведуть тих військовослужбовців, яких залучали додатково для виконання завдань із ліквідації наслідків НС», — заявив сьогодні на спеціальній прес-конференції за наслідками подій у Сватовому керівник групи цивільно-військового співробітництва ЗСУ сектору «А» підполковник Ігор Коропатник.

Виїзди за заявками

За інформацією військових і рятувальників, з початку виконання робіт виявлено 1123 боєприпаси (225 реактивних снарядів, 224 артилерійських, 23 протипіхотні міни, 7 мінометних, 238 гранат і 406 інших боєприпасів). У Сватовому співробітники піротехнічної служби ДСНС працюють за заявками, адже за законом вони не можуть перебувати на території приватної власності без дозволу господаря. Люди повертаються в місто, знаходять на своїх дачах чи приватних подвір'ях небезпечні предмети і викликають піротехнічну групу. Вже виконано 210 таких заявок. Роботи тривають. Вчора зросла кількість жертв пожежі: знайдено тіла двох саперів, яких вважали зниклими безвісти. Загиблими виявилися військовослужбовці інженерно-саперного відділення з Волинської та Черкаської областей. Вони намагалися вивезти транспорт з вогню.

Основні зусилля понад 90 саперів ВСУ зосереджено в епіцентрі вибуху. Щоб уявити обсяги робіт, слід зазначити, що за добу вивозили по три «КрАЗи» вибухонебезпечних предметів, які підлягають утилізації. «І це не осколки, а саме снаряди, які небезпечні, оскільки піддалися термічній дії. Їх не можна далеко транспортувати. Тому вирішили вивозити їх на відстань 7 км і там, у природній низині, утилізувати по 4—7 боєприпасів в одній закладці. Це абсолютно безпечно для навколишніх населених пунктів і людей», — наголосив спікер АТО в Луганській області Руслан Ткачук.

Щоправда, поки що ці запевнення не змогли вплинути на настрої жителів Сватового. Адже багатьом людям напередодні зими доведеться вирішувати безліч проблем, до яких вони просто не готові. Одна з них: де взяти грошей на ремонти (якщо залишилося що ремонтувати) і скільки їх буде потрібно? Приміром, із п'яти шкіл у місті вціліла лише одна.

Сватово после трагедии

З п'яти шкіл залишилася одна

Саме тому місцева влада вирішила з понеділка навчальний процес не розпочинати: шкільні уроки в Сватовому якщо і почнуться, то не раніше ніж за тиждень. Причина цілком очевидна — посадити всіх школярів в одній школі неможливо, тому пошук вирішення цього питання — найактуальніший.

«Перший шок минув (цю фразу сьогодні тут повторюють часто, — авт.). Люди йдуть у міськвиконком і райадміністрацію, запитують про алгоритм допомоги, хто оглядатиме ушкодження, визначатиме розмір збитків і, головне, коли чекати на ці кошти?» — коментує ситуацію голова Сватівської райдержадміністрації Володимир Озеров. За його словами, нині в Сватовому визначено близько 800 об'єктів, які потребують ремонту. Зокрема 354 житлових будинки, що вимагають заміни шиферу або ремонту покрівель, у 541 потрібно засклити вікна, два багатоквартирних об'єкти мають серйозні пошкодження через пряме влучення в зовнішні стіни будівлі. Пошкоджено близько 20 об'єктів інфраструктури та соціального призначення. У їх числі й такі важливі для міста організації, як управління Міжрайгаз, Райавтодор, місцеві підприємства з виробництва сільськогосподарської продукції.

«Ситуація вкрай неприємна, але вона не критична — вважає голова обласної військово-цивільної адміністрації Георгій Тука. — На жаль, багато жителів нашої області бачили на власні очі наслідки значно страшніших руйнувань. У цьому випадку не дуже багато людей, які постраждали фізично. За нормативним документам те, що ми нині переживаємо, вважають техногенною катастрофою. На жаль, застрахуватися від таких випадків поки що наше суспільство не в змозі. Наразі фізичної небезпеки для жителів вже немає. До слова, був приємно здивований, коли вранці оглядав території і зустрів жителів міста, які провели важку ніч у цих непростих умовах, але від жодної людини не побачив агресії. Люди мобілізувалися, дякували за те, що їм надають допомогу. Хотів би звернутися до всіх сватівчан: вже завтра ви побачите, як вся наша велика країна допомагає вашому маленькому містечку».

На підтвердження слів керівника області вже надійшла інформація про те, що з Харкова вирушили будівельні бригади, які допомагатимуть відновлювати інфраструктуру і житловий фонд. Такі самі транспорти, за словами Георгія Туки, готують й інші області країни. З Дніпропетровщини надійшов шифер. Біда сватівчан не залишила байдужими і громадські організації: відгукнулися всі міжнародні та, насамперед, Товариство Червоного Хреста. Вони забезпечуватимуть поставку шиферу, скла, промислового дерева та цементу. Допомогу надають декілька благодійних фондів. Оголосили збір коштів, теплих речей і продуктів волонтерські організації.

Вже до 2 листопада всі системи водопостачання та водовідведення, газопостачання, електропостачання, теплопостачання та зв'язку в Сватовому відновлені і запрацювали в штатному режимі.

Голова обласної військово-цивільної адміністрації розпорядився надати 10 мільйонів гривень на ліквідацію наслідків надзвичайної ситуації. Ці гроші з обласного бюджету в Сватівський район вже надійшли. Обласна влада готує на підпис платіжку — на чотири мільйони гривень — для надання з обласного бюджету додаткової допомоги постраждалим людям. Це повідомив Георгій Тука на своїй сторінці в соцмережах.

Сватово последствия взрыва

Чи вистачить десяти мільйонів гривень для виконання першочергових робіт? На думку голови Сватівської райдержадміністрації Володимира Озерова, «цю цифру можна вважати лише стартовою. Адже для ремонту однієї багатоповерхівки, що залишилася без дверей, вікон і даху, буде потрібно не менше мільйона гривень». А ремонту, за даними облдержадміністрації, потребують близько півсотні багатоповерхових будинків.

Останнє слово — за слідчими

Другий урок сватівської трагедії — брак поінформованості населення. Ось як описував ситуацію того дня, коли все трапилося, представник редакційної ради газети «Сватівські відомості» Андрій Крюков: «Не знаю, як організовано евакуацію, але можу сказати, що жодного інформування не відбувається: що потрібно робити, куди їхати. Люди на підприємствах, роботу яких організовано в декілька змін, зокрема і в нічну, й надалі  працювали. Хоча тривали вибухи, сирени не вмикали, тож нібито все мало бути нормально. Тривогу так і не оголосили. Вночі я проїжджав повз довколишні села, люди стояли прямо на вулиці. За правилами цивільної оборони мали б відкритися школи, клуби, громадські будівлі, щоб люди з дітьми могли зігрітися. Виїхали люди з міста, де тривають вибухи, і стоять на семиградусному морозі, а що далі робити, ніхто не знає».

Як бачимо, сирен не увімкнули, інформації по радіо, телебаченню не було, гучномовний зв'язок не використали, інформаційні пункти в райдержадміністрації або міськраді не працювали. Не краща ситуація й нині — в місті такий самий інформаційний вакуум. «Можливо, військові і не зобов'язані щось коментувати тут, у місті. Напевно, вони відповідатимуть на своєму рівні відповідальності — в Міністерстві оборони», — розмірковує Андрій Крюков. Але досі через те, що немає офіційного оповіщення, люди змушені розраховувати тільки на ті чутки, які сусіди передають одне одному. Та погодьтеся, принцип «одна бабця сказала» хороший, але не в таких умовах, коли від загальної організованості залежить життя людей.

Багато говорять про головне — чому все сталося. Мовляв, в місті якраз проходила ротація. Та лінія фронту не наближалася до Сватового ближче ніж на 100 км. Люди не знали, що в межах міста розташовано склади з боєприпасами. Хоча такий склад знаходився за парканом управління Міжрайгаз. І з військового (як тепер з'ясовується!) складу продавали місткі ящики. Мабуть, з-під снарядів. Свого часу — за такою зручною в господарстві тарою — там шикувалися черги!

Влітку в газеті «Сватівські відомості», з посиланням на інформацію місцевої міліції, з'явилася стаття про те, що за містом, в яру знайдено «гору» пороху. Йшлося про сотні кілограмів. Правоохоронцям довелося утилізувати речовину. Звідки в цьому районі могла з'явитися така кількість небезпечної речовини? До речі, метрів за триста від арсеналу розташовано блокпост, один із найбільших на в'їзді в місто. Якщо йдеться про диверсію (а про це теж говорять), то як пояснити цю «географію», покликану як раз таки захистити від небажаних відвідувачів? Тепер кожен може «складати» пазл із подібних обривків інформації на власний розсуд.

«Схема оборони цього об'єкта була відпрацьована. Розташування вишок і часових забезпечувало охорону об'єкта. На запитання, чи правильно її було організовано, детальну відповідь нададуть компетентні служби, які наразі займаються розслідуванням», — заявив Ігор Коропатник. За словами прес-офіцера ДСНС в Луганській області підполковника служби цивільної оборони Олександра Чалого, «висновки зроблять пізніше, але сирени оповіщення справді були вимкненими: як пояснили співробітники, відповідальні за це, бо технічно цього не можна було зробити, оскільки систему було створено для всієї Луганської області загалом і «зав'язано» на Луганськ. Нині з об'єктивних причин Луганськ не може запускати ці сирени, тому вони й не спрацювали». А людям залишається сподіватися на те, що уроки зі сватівської трагедії зроблять  правильні — і людям допоможуть напередодні зими облаштувати своє життя. А що стосується остаточного підсумку, то хотілося б, щоб слідство таки розібралося в справжніх причинах події — і було гарантовано безпеку складів з боєприпасами в інших населених пунктах. Інакше хто візьме на себе сміливість сказати, що вони не є такими собі мінами уповільненої дії — і досить чиєїсь халатність, щоб почали злітати в повітря вікна і дахи вже в іншому населеному пункті?!

 

Анна Черкашина для АСН

Читайте АСН в Google News




Новини партнерів



Інші важливі новини і публікації
Гороскоп на 31 жовтня 2024 року від Тамари Глоби для всіх знаків Зодіаку
Гороскоп на 31 жовтня 2024 року від Тамари Глоби для всіх знаків Зодіаку
♈️ Овен (21 березня - 19 квітня) Цей день вимагатиме від вас рішучості та сміливості Можливі важливі зміни у ....
Гороскоп від Анжели Перл на 31 жовтня 2024 для всіх знаків Зодіаку
Гороскоп від Анжели Перл на 31 жовтня 2024 для всіх знаків Зодіаку
♈️ Овен (21 березня - 19 квітня) Сьогодні перед вами відкриються нові можливості, особливо в особистому житті....
Гороскоп на 31 жовтня 2024 року від Павла Глоби для всіх знаків Зодіаку
Гороскоп на 31 жовтня 2024 року від Павла Глоби для всіх знаків Зодіаку
♈️ Овен (21 березня - 19 квітня) Сьогодні важливо зосередитися на особистих цілях і не розпорошуватися на дрі....
Сон у ніч з 29 на 30 жовтня 2024 року: тлумачення за місячним календарем
Сон у ніч з 29 на 30 жовтня 2024 року: тлумачення за місячним календарем
У ніч із 29 на 30 жовтня сновидіння можуть бути пов'язані з образами батьків або давно померлих родичів Сюжет ....
Гороскоп на 30 жовтня 2024 року від Тамари Глоби для всіх знаків Зодіаку
Гороскоп на 30 жовтня 2024 року від Тамари Глоби для всіх знаків Зодіаку
♈️ Овен (21 березня - 19 квітня) Сьогодні вам належить ухвалити важливе рішення, яке вплине на ваше майбутнє ....
більше матеріалів
/-0,34818291664124-/ /-pc-/
Top