Сьогодні ми досить часто чуємо про шкоду холестерину для нашого організму. За останні 20 років холестерин набув статусу сумнозвісного лиходія, винного в розвитку більшості серцево-судинних захворювань. Однак це не зовсім так.
Що ж таке холестерин і чому він нам потрібен?
Холестерин - це органічна сполука, яка виробляється в нашій печінки. Вона входить до складу клітинних мембран, а також є необхідним компонентом синтезу вітаміну D і деяких гормонів. Таким чином, холестерин - це життєво важлива речовина.
Холестерин не може подорожувати по організму самостійно. Існують спеціальні ліпопротеїди, які допомагають його транспортувати: ліпопротеїди низької щільності (ЛПНЩ) та ліпопротеїди високої щільності (ЛПВЩ).
Якщо рівень ЛПНЩ занадто високий або рівень ЛПВЩ занадто низький, в кровоносних судинах починає накопичуватися холестерин.
Симптоми, що супроводжують високий рівень холестерину в крові:
рідкий стілець;
відсутність апетиту;
хронічна втома;
погіршення пам'яті, депресія;
надлишкова маса тіла;
жовтуваті нарости на шкірі (ксантоми, ксантелазми);
здуття живота;
біль в серці, прискорене серцебиття.
При виявленні симптомів, описаних вище, зверніться до лікаря для проведення обстежень.
Захворювання серцево-судинної системи, пов'язані з гіперхолестеринемією
Високий рівень холестерину в крові може привести до розвитку ішемічної хвороби серця (ІХС), серцевого нападу, інсульту.
Симптоми ІХС включають біль за грудиною, що віддають у шию, ліве плече або нижню щелепу, нудоту, надмірну втому, брак повітря, оніміння кінцівок.
Інсульт може бути наслідком закупорювання однієї з артерій головного мозку холестериновою бляшкою. Тут вкрай важливо своєчасно надати медичну допомогу.
Інсульт проявляється наступними симптомами: раптова втрата координації, запаморочення, асиметрія особи, нечленороздільна мова, порушення зору, головний біль, слабкість в одній половині тіла.
Серцевий напад або інфаркт міокарда - це стан, при якому частина серцевого м'яза починає відмирати через брак кисню. Проявляється захворювання наступними симптомами: тиск або біль за грудьми, нестача повітря, відчуття страху, запаморочення, нудота.
Фактори ризику
Перелічені нижче фактори ризику збільшують ймовірність виникнення серцево-судинних захворювань, асоційованих з атеросклерозом:
високий артеріальний тиск;
зайва вага;
куріння;
генетична схильність.
Для визначення рівня холестерину в крові проводиться спеціальне лабораторне дослідження, що дозволяє скласти так званий ліпідний профіль, або ліпідограму. Нижче наведені нормальні показники ліпідограми:
ЛПНЩ - менше 100 мг/дл;
ЛПВЩ - понад 60 мг/дл;
тригліцериди - менше 150 мг/дл.
Високий рівень холестерину в крові далеко не завжди проявляється клінічно, тому вкрай важливо вести здоровий спосіб життя: дотримуватися раціональну дієту і регулярно займатися спортом.
Ліпідограму рекомендується робити пацієнтам з групи ризику не рідше ніж 1 раз на 3 роки.