У грудні 2014 року Верховна Рада прийняла закон «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», яким суттєво урізала соцгарантії і пільги для чорнобильців. Конституційний суд України (КСУ) визнав неконституційним скасування та обмеження пільг особам, які постраждали в результаті аварії на ЧАЕС.
Так, відповідним законом для дітей чорнобильців було скасовано безкоштовне харчування в дошкільних навчальних закладах та пільгові санаторно-курортні путівки. Зміни стосувалися б лише пільг для дітей, які отримали інвалідність у зв'язку з аварією на ЧАЕС. Які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які мають і інші пільги (статус ветерана, учасника бойових дій і т.п.) також зобов'язали визначитися зі статусом, тобто визначити одну пільгу, якої їм дозволялося користуватися.
Таким чином, КСУ вважає, що зміни до Закону №796, що стосуються обмеження або скасування пільг, компенсацій і гарантій, привели до звуження прав осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зниження рівня їх соціального забезпечення і фактично є відмовою держави від її зобов'язань, передбачених статтею 16 Конституції України.
Також суд постановив, що з дня прийняття цього рішення застосуванню підлягають статті 53 та 60 Закону №796 в редакції до внесення змін Законом №76.
Відзначимо, що рішення Конституційного Суду є обов'язковим, остаточним і оскарженню не підлягає, розповідає На пенсії.