Тисячі гектарів заповідних територій в Україні знищуються в ході бойових дій на Донбасі, а також через несанкціоновані навчань на їхній території. Таку думку висловила аналітик МБО "Екологія-Право-Людина" Катерина Норенко на прес-конференції, передав кореспондент АСН.
"У нас просто величезні природоохоронні території втрачені на сході України - або спалені, або повністю зорані воронками, гусеницями військової техніки. Але є також і постраждалі землі і на мирній території України", - зазначила експерт.
За її словами, наприклад, постраждав від дій Міноборони, яке уклало незаконний договір про передачу земельної ділянки приватному підприємству для ведення там сільського господарства, заказник "Тарутинський степ" в Одеській області. Держекоінспекція в зв'язку з цим кричущим випадком, після рішення суду, який визнав договір незаконним, нарахувала рекордні 31 млрд грн збитків. При цьому вона додала, що це чи не єдиний заказник у Європі в своєму роді.
Це територія в 5,5 тисячі га, яка вміщує близько третини всіх тварин і рослин з "Червоної книги". На сьогодні лише 2-3% українських степів збереглися у своєму первісному вигляді - інша степової зони територія була зорана.
Крім того, були військові навчання в Національному парку "Неотіда" поблизу Азовського моря, де знаходяться унікальні птахи. Тепер там на кожному "заповідному шматку" стоїть військова частина, а скелі використовуються як мішені для обстрілів. Через відому "Асканію-Нову" тепер також проїжджає важка військова техніка, яка знищує ґрунт.
Також планувалися спільні військові навчання українського спецназу з американськими військовими на території заповідника "Медобори" на Закарпатті. Тоді, вже під час підготовки до навчань, працівники заповідника спробували перешкодити військовим, після чого територію покинули американці, відмовившись брати участь у несанкціонованих навчаннях і порушувати законодавство країни.
У той же час керівництву заповідника "Олешківські піски" вдалося відстояти заповідник, оскільки після розголошення майбутніх навчань самі військові пішли на переговори і перемістили техніку в інше місце. "Не можна однією рукою захищати територію, а іншою знищувати, все, що залишилося", - підсумувала активіст.
Нагадаємо, через використання неякісних аграрних хімічних препаратів в низці областей України страждають люди. Таку думку висловив заступник головного фітосанітарного інспектора України Віктор Стефковський на прес-конференції.