Скорочення населення за рахунок людей працездатного віку в Україні призведе до того, що вже через 30 років платити пенсії пенсіонерам не буде за що. Таку думку висловила провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Птухи НАН України, кандидат економічних наук Лідія Ткаченко на прес-конференції, передав кореспондент АСН.
"За оцінками ООН, Україна входить у першу п'ятірку країн із найбільш швидкими темпами скороченням населення. Ситуація ускладнюється тим, що населення буде скорочуватися переважно за рахунок населення працездатного віку, особливо за рахунок молодої частини", - заявила експерт.
За її словами, основи під скорочення населення були закладені в "складні" 90-ті роки минулого століття, коли народжуваність скоротилася практично вдвічі. На її думку, повернутися до показника в 50 млн громадян уже не є можливим. При цьому вона додала, що подібні втрати демографічного потенціалу пережили країни Балтії і Болгарія - з тих же причин важкого перехідного періоду.
Як пояснила Ткаченко, для українських прогнозистів і економістів демографічна криза - це великий виклик, оскільки вони повинні прорахувати можливості того, як нечисленні групи працездатного населення зможуть утримувати і всіх пенсіонерів, і дітей. Так, якщо зараз населення віком 60 років і старше становить 22% всіх громадян, то, за різними прогнозами, до 2050 року таких у країні буде вже 34%.
Таким чином, на 100 осіб працездатного віку припадатиме 70 пенсіонерів (зараз цей показник становить вже понад 30 пенсіонерів на кількість працездатного населення). При цьому слід врахувати, що далеко не все працездатне населення України працює і/або платить податки і внески до Пенсійного фонду.
Згідно з розрахунками, таким чином, пенсіонерів може бути на чверть більше, ніж платників податків. Нагадаємо, міністр соцполітики України Андрій Рева заявив про плани міністерства у березні 2019 року провести перерахунок пенсій, розв'язавши проблему громадян, які мають великий трудовий стаж, проте низьку соцдопомогу.