На Контрактовій площі в Києві відбулася акція «А вони ще там» на підтримку політв'язнів Олега Сенцова і Олександра Кольченка.
Обидва були заарештовані в травні 2014 року в окупованому Криму - кінорежисер Сенцов 10 травня, анархіст Кольченко - через шість днів. Через деякий час суд РФ призначив покарання Сенцову у вигляді позбавлення волі строком на 20 років, Кольченку - 10 років.
«На жаль, коли немає якихось інформаційних приводів, а в ситуації політичних в'язнів інформаційні приводи завжди страшні - хвороби, жорстке покарання, то непомітно, що наші друзі, товариші, громадяни відбувають покарання. І в четверту річницю арешту ми хотіли не просто звернути увагу на історії Олега і Сашка, але і спробували показати, що таке - провести чотири роки за кремлівськими гратами», - каже координатор проекту «Без кордонів», правозахисник Максим Буткевич і вказує на величезне біле полотно.
У нижній його частині - чорним - ключові світові події, у верхній - червоним - ті, які відбувалися в житті Сенцова і Кольченка.
«Світ став іншим, Україна стала іншою. Якщо вчитатися, то за цей час Трампа вибрали президентом США, Порошенка - президентом України, міжорбітальний космічний зонд здійснив посадку на комету, Росія почала військову операцію в Сирії, був зданий Донецький аеропорт, звільнений Слов'янськ, - пояснює Буткевич. - А нагорі згадано як на підтримку хлопців виступили художники, режисери, політики, Європарламент, Рада Європи, вимагали їх звільнити. І більше нічого - тільки нові колонії, штрафні ізолятори, іноді - лікарні. За всіма світовими подіями хлопці повинні були спостерігати ззовні».
«Ми розуміємо, що напередодні Чемпіонату світу з футболу, який повинен відбутися в Росії, Путіну не обов'язково звільняти політв'язнів, як це було в 2014-му перед Олімпіадою, тому що Росія вже так глибоко в негативному порядку денному, що немає сенсу розмінюватися. Але треба будь-яким способом звертати увагу на цю проблему акціями, фільмами, тоді ми так чи інакше наблизимо момент звільнення», - говорить правозахисниця Марія Томак.
На акцію активісти принесли чорного кота Олександра Кольченка на прізвисько Сніжок. Господар знайомий з твариною заочно - Саша дуже хотів, щоб його чекав хтось із домашніх вихованців.