Під виглядом реставрації Ханського палацу російська окупаційна адміністрація знищує зв'язок Криму з корінним населенням кримських татар на півострові. Таку думку висловила колишній директор Мезея-заповідника "Ханський палац" Ельміра Аблялімова на прес-конференції, передав кореспондент АСН.
"Ситуація із заповідником стає все більш катастрофічною. Вони не просто не зберігають пам'ятник - вони його руйнують. Ми бачимо знищення історичної цілісності, ми бачимо знищення автентичності, і ми втратили таке поняття, як комплекс", - зазначила експерт.
За її словами, "Ханський палац" - це унікальний комплекс, оскільки на його території до наших днів збереглися культурні та археологічні об'єкти безлічі епох, починаючи з Кам'яного віку. При цьому вона додала, що з кінця 2017 року спостерігається повний "варварський" демонтаж покрівлі ханської мечеті на території комплексу, а також усіх дерев'яних конструкцій, крім мечеті.
Причому всі нібито реставраційні роботи були проведені без необхідних історико-архітектурних експертиз, проігнорувавши принцип науковості. У той же час на об'єкті застосовують сучасні матеріали і методи будівництва.
Як пояснила експерт, конструкція покрівлі та сама черепиця на ній виконані за дуже складною технологією, власне, черепиця була виготовлена кустарним способом, і знайти заміну їй було б дуже складно. Тому реставратори вирішили просто замінити їх на сучасні, грубо спотворивши пам'ятник архітектури.
"Росія активно запроваджує ідеологію про те, що Крим був і буде завжди російським. Такий міф, такий стереотип повинен підтверджуватися певними історичними фактами, і кримсько-татарська історія, державність не підпадає під цю ідеологію. Саме тому і ведуться такі роботи, які ведуть до втрати автентичності", - підкреслила експерт.
Нагадаємо, Міністерство закордонних справ України звернулося до ЮНЕСКО з проханням захистити унікальний пам'ятник архітектури в Криму - Ханський палац, який знаходиться в Бахчисараї. Пам'ятник було включено до Попереднього списку для внесення до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО ще в 2003 році, проте зараз опинився на межі знищення.