Закон про деокупацію і реінтеграцію Донбасу створив підстави для стягнення збитків постраждалих від бойових дій українців з Російської Федерації. Таку думку висловив співавтор закону про деокупацію Донбасу, юрист-міжнародник, суддя Міжнародного кримінального трибуналу по колишній Югославії (2001-2005), представник України в Раді ООН з прав людини (2006-2010) Володимир Василенко на прес-конференції, передав кореспондент АСН.
"Усі позови про відшкодування шкоди, які були спрямовані до Європейського суду з прав людини, ведуть мову про відшкодування шкоди з боку Росії, а не державного бюджету України. Тобто позови йдуть до Росії як держави-агресора, дії якого і спричинили збитки" , - зазначив експерт.
За його словами, посилаючись на закон про проведення АТО, громадяни України почали подавати позови до судів для відшкодування збитків, яких вони зазнали в зоні бойових дій. Вони вимагали відповідальності за втрату майна від української держави, за рахунок державного бюджету.
При цьому юрист додав, що такі позови розглядалися в судах, і деякі з судів першої інстанції їх задовольняли. Однак суди апеляційної інстанції скасували всі ці рішення. Тепер же, з прийняттям закону про деокупацію Донбасу, законодавчо затверджено поняття російської агресії в Україні.
Нагадаємо, як раніше повідомляла АСН, 18 січня був прийнятий Закон "Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях" (7163). За нього проголосували 280 нардепів, які обговорювали проект закону і 600 правок до нього протягом двох днів.