counter
Стрічка новин
Вибрати все
20 Вересня
19 Вересня
Всі новини...

Не шукайте жінку


Переглядів: 35


Не шукайте жінку

Політичні партії, які вирішили змагатися за голоси виборців 25 жовтня 2015 року, поступово оприлюднюють списки. До 30 вересня це зроблять усі. Та вже з наявних можна дійти висновку: розмови, що кандидатами стануть найдостойніші, залишилися лише розмовами. Як і не оголосили партії полювання на активне жіноцтво, хоч норму про гендерну рівність хвалили навіть відверті критики нового закону. Більше того, говорять, ще деякі підприємливі ділки намагалися приторговувати місцями у першій десятці списків. Чи правда? Хто його зна. Але дуже схоже, що так.

Обіцянка-цяцянка

Та повернімося до однієї з неконфліктних норм висування кандидатів – вимоги нового закону, що представництво осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах має становити не менше 30% від загальної кількості кандидатів у виборчому списку.

Різкої критики вона не викликала. Хіба насмішки й глузування, що в цивілізованій країні ХХІ століття питання з серії «сонце сходить на сході, а сідає на заході», або «жінка теж людина» апріорі не може ставитися. Або ж що жінкам небезпечно виходити на вулиці, оскільки їх хапатимуть і примушуватимуть іти у виборчі списки, у місцеві органи влади. Прихильники ж наполягали: ця квота зруйнує чоловічу монополію на владу. Що у сучасних умовах жінки не мають рівних прав через низку соціальних особливостей (зокрема, повернутися у активне життя після декретної відпустки складно навіть жителькам мегаполісів). А також законодавче зобов’язання змусить політичні проекти перетворюватися на партії, якісно оновити склад, оскільки найкращі представниці жіноцтва (як під час виборів до ВРУ комбати, активісти й волонтери) формуватимуть їхню політику, настрої, дії.

Та попри радісні очікування рівності присутності у них чоловічих і жіночих імен у списках, які вже стали публічними, немає. Звісно, порахувати відсоткове співвідношення в усіх поданнях надскладно, адже 25 жовтня Україна обиратиме майже 11 тисяч місцевих рад. Та на прикладі переліків кандидатів до Київради бачимо: жінок там «як книжка пише» - рівнесенько 30%. А у попередніх списках ВО «Батьківщина», оприлюднених у «Фейсбуці»  Володимиром Бондаренком, і цього мінімуму не дотримано.

До того ж бувалі люди стверджують, що під час формування списків відбувається багато імітації. І що стосується гендерного процесу, партії можуть просто формально заповнити ці квоти.

Євген МагдаЄвген МагдаНа думку політичного експерта Євгена Магди, дивуватися тут нема чому, адже норма про буцімто квотування – спроба прикрити фіговим листком недосконалість закону про місцеві вибори.

«Справа у тім, що у такий спосіб забезпечити ефективне політичне представництво жінок неможливо. Адже формальна присутність представників іншої статі у партійному списку за цієї системи голосування не гарантує їхнього проходження до представницького органу. І можна буде говорити швидше про те, що жінок використовуватимуть як прикриття неспроможності окремих політиків вести ефективну політичну діяльність», – категорично заявив АСН Магда.  

Або все, або нічого

Олександр ЧерненкоОлександр ЧерненкоБільше того, представництво у виборчих списках кандидатів у 30% - це хоч право, але не обов’язок. У законі норма прописана за принципом «стратити не можна помилувати». І, як пояснив АСН Олександр Черненко (нині народний депутат від фракції БПП, а раніше – експерт з виборчого права), 30% квота для жінок  – насправді не вимога, а свого роду побажання. Її невиконання не підстава для відмови у реєстрації.

«Це радше апеляція до етичних сторін. Якщо хтось цієї норми не дотримався, це може викликати певний осуд, але правових наслідків нести не буде. А те, що жінок у списках буде більше, ніж завжди, – вже великий прогрес. Це перший крок. І на наступних виборах це вже буде не екзотикою, а нормою», – сказав він, додавши, що не бачить трагедії, якщо гендерні побажання, закладені в закон, виконані не будуть. Він також пояснив, що насправді такі речі мають бути закріплені у законодавстві не про вибори, а про політичні партії, а також у статутних документах політичних сил, як це є у Європі. Ще стимулом можуть стати гроші: у країнах з державним фінансуванням партій дотримання гендерних квот заохочується саме так.

Олексій КошельОлексій КошельНе заперечує тридцятивідсоткову декларативність  також Олексій Кошель, очільник Комітету виборців України (КВУ). Каже, що справді, з одного боку, квота мінімум 30% ніби обов’язкова, але механізми притягнення до відповідальності за її порушення не прописані. Стверджує, що можна створити закон у трьох томах, але всі механізми відповідальності завбачати дуже і дуже складно. І поки партії будуть діяти, щоб обійти закон, – виписуй, не виписуй, лазівки знайдуть.

«Та на виборах працюють не лише юридичні механізми. Щоб не було шквалу критики, простіше виконувати норми. Тут важливий контроль, робота медіа і громадських організацій. Завдають серйозних втрат репутаційні удари. Партія, яка з неповагою ставитиметься навіть до формальних норм виборчого закону, призведе до того, що й виборець з неповагою ставитиметься до цієї партії», – зауважив Кошель у коментарі АСН.

Від супротивного

Отже, бачимо: норма добра тим, що як не допоможе, то принаймні й не завадить. А головною зброєю на цих виборах знову залишиться публічність, сподівання на намагання уникнути репутаційних втрат та напрацювання політичної пам’яті виборців. Що ж до позиції жінок, то Україна посіла 56-те місце зі 142 країн за індексом ґендерної рівності, згідно зі щорічним звітом Всесвітнього економічного форуму. Ми між Хорватією (55 місце) й Польщею (57 місце). (Для цікавих - Російська Федерація аж на 90-му.) Окрім того, якщо у першому скликанні Верховної Ради України там було менше 3% жінок, то у сьомому – майже 10%.

Знову ж таки, враховуючи історичну і культурну позицію жінки в українському соціумі, про слабкість годі говорити. Згадаймо хоч Григорія Квітку-Основ’яненка «Сватання на Гончарівці» і аргумент: «Як уволю я нап'юся, чорта й жiнки не боюся». Або що «дружина» в нашій мові це й жінка, й військо. А причини недостатньої політичної активності жіноцтва – це не питання квот, а віддзеркалення усієї соціально-економічної ситуації.

Та справа в іншому. Вкотре переконуємося, що законодавці й надалі плодять мертві норми. За красивими словами про європейські норми, залучення, покращення насправді нічого немає, окрім декларацій, «дій на перспективу», можливого плюсика у рейтингах, а також осуду тих, хто справді чекав дій.

Юлія Артамощенко, АСН

Читайте АСН в Google News




Новини партнерів



Інші важливі новини і публікації
Гороскоп на 20 вересня 2024 року від Павла Глоби для всіх знаків Зодіаку
Гороскоп на 20 вересня 2024 року від Павла Глоби для всіх знаків Зодіаку
ОвенСьогодні на вас чекає насичений день, повний нових можливостей та завдань Однак зірки радять не поспішати ....
Гороскоп від Анжели Перл на 20 вересня 2024 року для всіх знаків Зодіаку
Гороскоп від Анжели Перл на 20 вересня 2024 року для всіх знаків Зодіаку
ОвенСьогодні чудовий день для того, щоб зосередитися на своїх цілях та діяти впевнено Всесвіт підтримує вас у ....
Гороскоп на 20 вересня 2024 року від Тамари Глоби для всіх знаків Зодіаку
Гороскоп на 20 вересня 2024 року від Тамари Глоби для всіх знаків Зодіаку
ОвенСьогодні вам доведеться виявити рішучість та впевненість у своїх силах Зірки сприяють активним діям, особл....
Гороскоп на 19 вересня 2024 року від Павла Глоби для всіх знаків Зодіаку
Гороскоп на 19 вересня 2024 року від Павла Глоби для всіх знаків Зодіаку
ОвенСьогоднішній день сприятливий для просування у професійній сфері Можливі нові пропозиції та шанси, які пок....
Гороскоп від Анжели Перл на 19 вересня 2024 року для всіх знаків Зодіаку
Гороскоп від Анжели Перл на 19 вересня 2024 року для всіх знаків Зодіаку
ОвенСьогодні ваша енергія на висоті, і це ідеальний день для роботи над важливими проектами Зірки підтримують ....
більше матеріалів
/-0,30163598060608-/ /-pc-/
Top