У грудні в Україні традиційно зашкалюють державні закупівлі, коли підприємства купують все підряд, переплачуючи за товари іноді вдвічі. Про це повідомив аналітик системи громадського контролю держзакупівель DOZORRO Іван Лахтіонов на прес-конференції, передав кореспондент АСН.
"За результатами року фінансові управління по місцях розкидають кошти і дають вказівку використовувати. Зазвичай як: просять-просять гроші, дадуть - не дадуть, напросилися купу грошей і сидять. Чому не спланувати свою діяльність так, щоб поступово все можна було купити?" - зазначив експерт.
За його словами, з одного боку, керівники підприємств намагаються максимально витратити отримані під кінець року кошти, оскільки їх бюджет на наступний рік планується, виходячи з фактичних витрат поточного року. З іншого боку, як пояснив Лахтіонов, за кошти платників податків керівники на місцях часом купують не завжди потрібні і найчастіше надмірно дорогі товари.
При цьому він додав, що значна частина (близько 20%) закупівель проходить за спрощеною процедурою, минаючи тендери. Так, у грудні поточного року закупівлі в держустановах проходили більш ніж удвічі частіше в порівнянні з попередніми місяцями й удвічі частіше, ніж у грудні 2016 року.
При цьому в середньому ціни закупівлі перевищували ринкові на 40-100%. Нагадаємо, в Україні понад 50% всіх скарг на процедури державних закупівель подає п'ять фірм, а блокування тендерів вже стає професією.