counter

Нев'їзний Донбас


Переглядів: 55


Нев'їзний Донбас

Травневі настали: уряд і силовики сурмлять про заходи безпеки, про повний контроль на вулицях в містах під час свят, про посилену роботу всіх служб. Все як завжди, але … У передсвятковій метушні ніхто не згадав про роботу СБУ не на запобігання терактів і диверсій, а над пропускною системою в зону АТО.

Кожного дня в зону АТО намагаються потрапити або виїхати з неї тисячі українців. На свята потік тільки зростає. Люди хочуть на вихідні побачитися з рідними, друзями або просто приїхати додому (хоча дім тепер і називається зоною АТО).

В СБУ відзвітували: щодня видають 342 перепустки в зону АТО. Звучить переконливо. Але за фактом — українці не втомлюються скаржитися на роботу пропускної системи. Точніше, на її простоювання.

Ще в березні СБУ активно анонсувала введення електронної системи перепусток. Передбачалося, що з її введенням людям не доведеться їхати в координаційні пункти пропуску, щоб забрати жаданий документ. Все можна буде оформити електронною поштою. Відправити потрібний пакет документів електронкою і нею ж отримати перепустку.

Система насилу запрацювала, і не обіцяного 25 березня.

В СБУ не додзвонитися

На сайті СБУ є постійно оновлюваний розділ про отримання перепусток: гаряча лінія, дані, в який сектор звертатися для оформлення перепустки. Правда, додзвонитися на гарячу лінію Служби безпеки нереально. Після 20-хвилинного «висіння» на проводі і очікування з'єднання з оператором, абонента скидають.

З п'ятої спроби додзвонившись у СБУ, мені вдалося почути роз'яснення, в який сектор краще звертатися. Порадили в Маріуполь, тому що в Артемівську (сектор С) і Великій Новоселці (сектор Б) величезні черги. Відразу попередили: там в обіцяні 10 днів відповіді, надані на запит, точно не вкладешся.

А ось додзвонитися в сектори взагалі не пощастило: міські і мобільні вперто не відгукуються, а на автовідповідачі переповнена голосова пошта.

Електронна система перепусток у «сплячці»

Донеччанин Антон з лютого намагається оформити перепустку. Зі стовідсотковою впевненістю каже, що це нереально. Документи відвіз 16 лютого і відтоді тиша.

«По-перше, додзвонитися на гарячі лінії СБУ дуже важко, додзвонюємося — тобі кажуть, що тебе немає в базі. І все. Ось мама поїхала через цю Новосілку. Їй сказали, що вона в базі є, а от про нас із татом — невідомо. Хоча подавали документи одним пакетом. Вона там переночувала, буде реєструватися, а тільки потім отримувати. Ось так», — розповідає Антон.

До електронної системи донеччанин ставиться скептично. Розповідає, що вони з сім'єю відправили документи електронкою в усі сектори. У секторі Б (Волноваський напрям) електронна система не працює, в секторі С (Горлівка — Артемівськ) начебто працює, але відповіді на відправлені туди документи сім'я так і не отримала. В сектори ж додзвонитися, нагадаю, взагалі неможливо.

Хочеш перепустку — плати

Проте буває так, що всі питання вирішуються як за помахом чарівної палички: через хабарі і афери.

Марина з Харцизька (Донецька область) на поминальний день їздила додому, каже, повернутися навіть на свята — завдання не з легких. Перепустка у неї є, але, як з’ясувалося, її вже недостатньо. На довідці переселенця тепер треба ставити ще й печатку в Міграційній службі. Звичайно, там теж ажіотаж і черги. Марина відстояла за заповітною печаткою шість годин.

У пункті пропуску її сім'я відстояла близько шести годин через посилення контролю. Ще один нюанс: пропуск Марині оформили не безкоштовно.

«Безоплатно роблять тільки підприємствами, співробітники яких туди-сюди їздять. А так — перепустки не отримаєш. Варіант — знаходити людей, яким відправляєш пакет документів, а вони тобі вже роблять перепустку. Я півроку тому робила за 650 гривень. Ось брату сказали 950. Ще одна знайома недавно оформляла, з неї взяли 1100. Ось так схема і працює. Що робити — незрозуміло. «Злити» людину, яка це робила? Але ж це єдиний спосіб потрапити додому. У мене там могила сина. Я б не могла не їздити».

На жаль, Антон не єдиний, хто не може отримати заповітну перепустку і виїхати з окупованої території у мирне життя. А Марина — не єдина, хто платила гроші за перепустку. Форуми та соцмережі завалені подібним досвідом.

До речі, електронну систему впроваджували саме для того, щоб зменшити людський фактор і не давати приводів для корупції.

Перелік документів є, а зразків — немає

Щоб оформити перепустку, потрібні копія паспорта, копія ідентифікаційного коду та довідка переселенця (знайомі розповіли, що без неї зовсім не можна). Ще потрібен документ, який підтверджує мету приїзду (лише прописки в зоні АТО може бути недостатньо). Це може бути документ про власність на житло (хоча б довідка з ЖЕКу), копії документів рідних, що залишилися там, свідоцтво про шлюб, довідка з місця роботи.

Але найголовніше, зразок заяви, яку треба заповнити, а потім вже відправляти повний пакет документів електронкою або поштою рекомендованим листом. На гарячій лінії мене запевнили, що зразки є на сайтах місцевої влади. Але який вигляд має заява, знайшла тільки в Інтернеті і на сайтах волонтерських організацій. Та всі заяви різні. А бланки заяв на оформлення перепустки дуже важливі і кожен відповідає своєму сектору. Добре було б знайти стандартний зразок відразу на сайті СБУ, а не чекати зайвий місяць через те, що в мережі хтось виклав не той бланк.

Відповідь на електронку або на телефон повинна прийти за 10 днів. Але за фактом — час можуть зволікати. Якщо вам нададуть дозвіл, то в пункті пропуску залишиться тільки пред'явити паспорт.

Круглий стіл вирішить проблеми СБУ?

В СБУ кажуть, що про проблеми з хабарами лише чули. Але нарікають, що переселенці не вказують на конкретних людей, які їм допомагають дістати перепустку.

Так і ходимо колом: люди бояться втратити єдину можливість потрапити додому, а в СБУ не можуть виявити аферистів.

Вирішувати проблему з системою перепусток, яка неефективно працює, у СБУ почали на круглому столі 5 травня — зібрали громадських діячів, запросили омбудсмана Валерію Лутковську, народних депутатів, щоб обговорити варіанти поліпшення.

«Система діє незадовільно — висновок круглого столу. Мова не про скасування пропускної системи. Йдеться про вдосконалення, донесення до людей інформації, як простіше. Ми вийдемо на режим, коли людина зможе послуговуватися винятково українським паспортом. Це мета, це ідеал, до якого треба йти», — сказав голова СБУ Валентин Наливайченко за результатами круглого столу.

Голова СБУ пообіцяв, що будуть створені робочі групи зі співробітниками СБУ, Держприкордонслужби, громадських організацій «Донбас SOS», «Рука допомоги».

Він повідомив, що мало не завтра об'єднають гарячі телефонні лінії СБУ, Держприкордонслужби та громадських організацій, зокрема «Донбас SOS», щоб був зворотний зв'язок, доступність інформації щодо того, як перетнути лінію розмежування в обидві сторони. В СБУ пообіцяли, що система перепусток стане зручною для людей і підконтрольною силовикам, чому вона не стала такою відразу — про це не говорили. Пан Наливайченко наголосив на важливості боротьби з корупцією в цій сфері.

Директор «Донбас SOS» Олександр Горбатко розповів, що у всіх структур, задіяних у пропускній системі, не вистачало ні матеріального забезпечення, ні людських ресурсів, ні алгоритму дій. Зараз все доопрацьовується. Однак Олександр впевнений, що запрацює система нормально лише за декілька місяців.

«Створимо декілька робочих груп, які розроблятимуть і змінюватимуть сам механізм і певні процедури пропускної системи. Це люди, які працюють в зоні АТО з переселенцями, з гуманітаркою», — розповів Олександр Горбатко.

Що ж робити тим, хто так і не зміг в'їхати або виїхати із зони АТО, хто сподівався на свята ненадовго повернутися додому, — невідомо. Скільки часу займе «реформування» пропускної системи — теж нерозв’язане питання.

Статистика

З 23 січня цього року в СБУ вже отримали 329 496 запитів на перепустки. Видали за цей період менше — 253 947 перепусток для в'їзду і виїзду із зони АТО (дані на 29 квітня 2015 року). За добу надходить близько 900 звернень, а видають 342 перепустки. В електронний реєстр внесли понад 160 тисяч заяв.

Катерина Щугорева, АСН

Читайте АСН в Google News




Новини партнерів



Інші важливі новини і публікації
Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Коли в будинку з'являється маленьке кошеня, власнику необхідно забезпечити належний догляд Що потрібно придба....
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Чакри — це енергетичні рівні розвитку Це наші внутрішні центри сили, якими протікає енергія
Як створити місце сили у своїй квартирі
Як створити місце сили у своїй квартирі
Будинок може не тільки захищати нас від зовнішніх факторів, але й надавати сили Такий куточок можна створити у....
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Стрес є невід'ємною частиною життя сучасної людини Незважаючи на те, що в житті кожного з нас бувають складні ....
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Кожна людина зазнає негативного впливу: втома, дратівливість та раптові болі – ознаки енергетичної атаки Борот....
більше матеріалів
/-0,38049101829529-/ /-pc-/
Top