Згідно з положеннями медичної реформи, українці зможуть відвідувати лікарів вузьких спеціальностей безкоштовно тільки з направленням від дільничного або сімейного лікаря, або сплативши вартість консультації з власної кишені. Таке роз'яснення дають в МОЗ України.
Платні візити запровадять упродовж 2019 року
У відомстві пояснили, що з 2019 року звернення пацієнта до лікарів-спеціалістів за направленням дільничного або сімейного лікаря буде оплачуватися Національною службою здоров'я України (НСЗУ). У разі, якщо хворий звернеться до лікаря вузької спеціалізації, минаючи лікаря широкої практики, за візит він змушений буде заплатити самостійно. Виняток становитимуть лише звернення до гінеколога і психіатра - держава оплатить консультації лікарів цих спеціальностей без направлення.
Передбачається, що подібна система оплати буде вводиться поступово з кожної послуги - аж до 2020 року, тому будь-які візити до деяких фахівців залишатимуться безкоштовними для пацієнтів ще якийсь час і в 2019 році.
Для звернень до дільничного лікаря потрібна декларація
Для отримання консультації лікарів широкого профілю (сімейних, дільничних або педіатра) в державних поліклініках громадянам України треба підписати спеціальний документ - Декларацію - зі своїм лікарем.
Підписуючи цей документ, пацієнт тільки повідомляє Нацслужбі здоров'я про вибір лікаря первинної медичної допомоги. Тому він і називається "Декларацією про вибір лікаря з надання первинної медичної допомоги". На підставі цієї інформації, внесеної до реєстру, НСЗУ вираховує кошти, які за контрактом повинна отримувати медична практика, до якої прикріпився пацієнт.
Вузького фахівця пацієнт вибере сам, візит до нього оплатить держава
Підписання декларацій з лікарями вузьких спеціальностей не потрібно. При цьому пацієнт зможе самостійно вибирати вузького спеціаліста або установу, в якій хоче обслуговуватися. Спеціальної декларації для цього не буде потрібно. НСЗУ буде оплачувати звернення до вузьких спеціалістів на основі інформації та документів, які надасть медустанова в електронну систему охорони здоров'я із зазначенням обсягу наданих медичних послуг і лікарських засобів.
Незважаючи на те, що така практика має запрацювати мінімум через рік, в деяких медичних установах вона вже застосовується. Зокрема лікарі вузького профілю відсилають пацієнтів до дільничного лікаря за направленням.