За рік в Антирейдерську комісію, яка працює при Міністерстві юстиції, звернулися зі скаргами 1 270 громадян. Про це повідомляє сервіс Opendatabot.
Найбільша кількість випадків рейдерства, вже традиційно з року в рік, спостерігається в агробізнесі. Найчастіше у аграріїв намагаються відібрати урожай, а також землю, переоформивши її незаконним шляхом. При цьому до таких схем підключають реєстраторів. Провернути такі дії також можна за допомогою судового рішення щодо зміни майнових прав, складу засновників або керівників підприємства.
"Одна з форм рейдерства - внесення змін до Єдиного державного реєстру прав. Тому, власники компаній і юристи мають регулярно перевіряти, чи не змінилися відомості в реєстрі за їх компаній чи контрагентам", - розповідає юрист Микита Підгайний.
Якщо зловмисникам вдалося провернути цю махінацію з допомогою реєстратора, законному власнику в першу чергу варто бігти не в суд, який може тривати кілька років, а до вищезгаданої Антирейдерської комісії. Її члени зобов'язані розглянути вашу скаргу протягом 30 днів.
Звернутися з відповідною скаргою людина може протягом 60 днів з моменту, коли вона дізналася про порушення її прав. Це, зокрема, стосується незаконних дій реєстратора щодо внесення змін щодо нерухомого майна або корпоративних прав компанії.
У скарзі мають бути:
реквізити рішення реєстратора, яке оскаржується;
зміст оскаржуваного рішення;
норми законодавства, які, на думку скаржника, порушені;
виклад обставин і відомості про наявність чи відсутність судового спору.
Якщо між сторонами вже існує судове провадження у тій же темі, з якою особа звертається зі скаргою, або ж реєстраційні дії вчинені на підставі рішення суду, комісія цієї скарги не розглядає.
Крім цього Opendatabot пропонує підприємцям окрему послугу, яка дозволить стежити за змінами в реєстрі власників у своїй компанії. Для цього потрібно зареєструватися на їхньому сайті, знайти свою компанію та підписатися на неї. У разі будь-яких змін бізнесмен отримає повідомлення.