Введення режиму безвізового в'їзду в ЄС збільшило потік українців, які перетинають кордон Шенгенської зони. Зараз для отримання дозволу на в'їзд мандрівник повинен мати біометричний паспорт, підтвердити мету своєї поїздки і намір повернуться назад (квиток назад).
Однак уже з 2020 року для громадян тих країн, у яких з Європейським союзом діє безвізовий режим, зміняться правила в'їзду в Шенгенську зону. А саме - Єврокомісія планує ввести нову Європейську систему авторизації подорожей - ETIAS, яка буде діяти для більш ніж 60 країн.
Цей проект комітет громадянської свободи, правосуддя, і внутрішніх справ Європарламенту схвалив 19 жовтня 2017 року. ETIAS передбачає онлайн-реєстрацію та оплату за в'їзд в Шенгенську зону для негромадян ЄС, які мають право безвізового в'їзду, починаючи з 2020 року.
ETIAS буде збирати інформацію про всіх, хто подорожує без віз у ЄС. Впровадження цієї системи пов'язано з тим, щоб ще до в'їзду в країну виявляти нелегальних мігрантів і осіб, які становлять загрозу безпеці Євросоюзу, зазначають чиновники європейських країн.
Людина, що планує поїздку в Шенген, повинна на спеціально створеному сайті заповнити онлайн-форму, в якій вказати прізвище, ім'я та по батькові, дату і місце народження, стать і громадянство, паспортні дані (термін дії проїзного документа і країну випуску), домашню адресу і контактну інформацію, а також країну, в яку має намір в'їжджати в першу чергу. Заявнику також потрібно вказати наявність будь-яких обвинувальних вироків за серйозні кримінальні злочини, перебування в зонах конфліктів і будь-яких адміністративних рішень за останні 10 років, які вимагають покинути країну.
Як сказано в статті австрійського видання Die Presse, зараз уряд країн Євросоюзу і Європарламент займаються підготовкою великого списку питань, на які доведеться відповідати іноземцям. Передбачається, що формуляр міститиме не тільки звичайні питання. Якщо у когось є серйозне захворювання, йому доведеться відповідати на низку додаткових запитань.
Заявка буде дійсна протягом 3 років. По закінченню цього часу її потрібно буде заповнювати знову. Вартість такої реєстрації обійдеться в 10 євро. Гроші доведеться платити всім заявникам старше 18 років.
У 95% випадків обробка даних займе менше хвилини. Якщо з якихось причин з даними виникають складності, користувач отримає відповідь протягом 72 годин. Якщо ви отримали відмову по системі ETIAS, в такому випадку треба буде подати заяву на отримання шенгенської візи для відвідин Європи. Прикордонний контроль іноземці будуть проходити відповідно до правил безвізового режиму, але реєстрація в системі ETIAS істотно прискорить процес.
Подібні системи попередньої реєстрації безвізових мандрівників давно працюють у США і Канаді. А в Україні, як стверджують парламентарії, така система з 1 січня 2018 року запрацює щодо громадян Росії.