За вихідні на всіх великих автозаправках газ подорожчав у середньому на 1,5 грн за літр. Про це повідомляє OilNews із посиланням на Консалтингову групу А-95.
Так, на деяких столичних АЗС ціна автогазу за вхідні зросла до 14,99 грн за літр, а на деяких поки ще утримується на позначці 13,35 грн за літр. Це черговий рекорд підняття цін на даний вид пального. Попередній пік 13,2 грн за літр був зафіксований у вересні минулого року. Експерти пояснюють таке подорожчання браком ресурсу.
«Імпорт зрідженого газу в серпні планується на рівні 90-100 тис. тонн, тоді як мінімальна потреба нами оцінюється в 120 тис. тонн. Дефіцит в розмірі 20% - ключовий фактор занепокоєння ринку», - прокоментував аналітик Консалтингової групи Артем Куюн.
У свою чергу, експерт з енергетичних питань Геннадій Рябцев пояснює брак пального припиненням поставок російського скрапленого газу в Україну.
«З Росії йде близько 80% імпорту скрапленого газу. Це вигідно з економічної точки зору, і логістичної. В Україні окремі фінансово-промислові групи намагаються переділити цей ринок між собою і вони використовують в тому числі й правоохоронні структури для того щоб припиняти поставки деяким компаніям, мотивуючи це міркуваннями національної безпеки», - вважає він.
Експерт прогнозує, що вже найближчим часом газ подорожчає на всіх заправках до рівня 15 грн за літр, оскільки трейдери вже закупили дорогий ресурс в інших країнах. У той же час він додав, що в тих країнах, де зараз українські компанії закуповують газ, а це Польща, Італія, Литва, немає достатньо вільного ресурсу для того щоб компенсувати недолік на українському ринку.
«Що буде далі з ціною невідомо, тому що поки трейдери не можуть задовольнити попит і не можуть в повному обсязі компенсувати дефіцит, який утворився на початку серпня», - коментує Рябцев.
Відновити нормальне функціонування ринку трейдери зможуть вже у вересні, вважає експерт. Однак додав, що спрогнозувати, на якій позначці зупиниться зростання цін на автогаз, важко, тому що невідомо, де трейдери знайдуть відсутній обсяг ресурсу і за якою ціною.
Щоб подібних ситуацій не виникало, Рябцев радить трейдерам створити запаси зрідженого газу в Україні і підписувати довгострокові договори на поставку сировини.