У понеділок, 31 липня, на сайті WikiLeaks було опубліковано понад 21 тис. листів передвиборного штабу президента Франції Еммануеля Макрона. Оприлюднено листи з березня 2009 року по квітень 2017 року. Адміністрація форуму повідомила, що це тільки невелика частина листування Макрона, в архів же входить більш 71,8 тисячі листів. Викладені були тільки ті листи, які встигли розібрати і систематизувати.
RELEASE: 21,075 verified searchable emails from the campaign of President Macron #MacronEmails #MacronLeaks https://t.co/9LlW785eYu pic.twitter.com/HIq6nTcdwq
Читайте також: Шольц поставил резкое условие для завершения войны с Украиной и разнес пропаганду Путина— WikiLeaks (@wikileaks) 31 июля 2017 г.
5 травня представники WikiLeaks повідомили про великий виток електронних листів кандидата в президенти Еммануеля Макрона в результаті хакерської атаки. Цю інформацію підтвердили і в передвиборному штабі кандидата, заявивши, що штаб «став жертвою масштабного і скоординованого хакерського зламу». Незважаючи на скандал, Макрон 7 травня здобув перемогу у другому турі президентських виборів у Франції, набравши 66% голосів виборців. Він переміг Марін Ле Пен, яку активно підтримував російський Кремль.
Update: #MacronLeaks contains many tens of thousands emails, photos, attachments up to April 24, 2017--around 9Gb in total
— WikiLeaks (@wikileaks) 5 мая 2017 г.
Пізніше генеральний секретар партії «Вперед!» Рішар Ферран заявив, що Макрон став мішенню російських ЗМІ і кібератак з території РФ, метою яких було допомогти своєму кандидатові. У Кремлі ж усі звинувачення назвали «абсурдом».
За словами керівника IT-департаменту штабу Макрона Муніра Маджубі, всього було «вкрадено» п'ять повних поштових скриньок, а також багато особистих поштових акаунтів на Gmail. Маджубі заявляв, що в листах «немає секретів», проте, за його словами, деякі листи були підробленими.
Про те, що за зламом листування стоять спецслужби Росії, заявляли і представники WikiLeaks. У травні вони повідомили, що в деяких файлах, опублікованих в результаті хакерської атаки на передвиборний штаб Макрона, портал виявив дані, що вказують на російського громадянина. Так, у метаданих листів 9 раз зустрічається Рошка Георгій Петрович, який нібито є співробітником компанії «Еврика». Пізніше WikiLeaks опублікував посилання на статтю, в якій сказано про зв'язок компанії «Еврика» з ФСБ РФ.
Про втручання Росії заявили і екс-співробітники штабу Гілларі Клінтон. Вони звинуватили РФ у причетності до великого витоку листувань Макрона. «Путін веде війну проти західних демократій, і наш президент не на тому боці», - написав колишній прес-секретар штабу Клінтон Брайан Феллон у своєму мікроблозі Twitter.
Putin is waging war against Western democracies and our President is on the wrong side.https://t.co/SOPkWxoMvR
— Brian Fallon (@brianefallon) 5 мая 2017 г.
Висловив свою думку і екс-радник кандидата від Демократичної партії Роббі Мук у своєму Twitter.
«Для тих, хто думав, що Росія відступає... Стався витік електронних листів штабу Макрона», - написав він.
For those who thought Russia was dialing back..
— Robby Mook (@RobbyMook) 5 мая 2017 г.
Macron's French presidential campaign emails leaked online | Reuters https://t.co/AyoLmtI3MB
У зв'язку з тим, що відбувається, були проведені журналістські розслідування. Так, у The Guardian розповіли, що відразу дві компанії, які займаються кібербезпекою - Flashpoint з Нью-Йорка і Trend Micro з Токіо - прийшли до висновку, що до зламу причетна група хакерів, відома як Advanced Persistent Threat 28, Fancy Bear або Pawn Storm, і пов'язана з ГРУ РФ.