В Україні одні з найбільших ставок податку на додану вартість на продукти харчування серед європейських країн. Більші збори тільки в Данії (25%), Литві (21%) і Латвії (21%). В Україні ставка ПДВ становить 20%. Відповідну інфоргафіку на своїй сторінці в Facebook опублікував бізнесмен Сергій Міхно.
Він зазначив, що практично у всіх країнах Європи введені пільгові ставки ПДВ на продукти харчування і ліки. У той час як в Україні зменшили податок на додану вартість до 7% лише на деякі види ліків і медичного обладнання.
«Чи повинна держава якось піклуватися про своїх жителів і виробників продукції? Ось у Європі вважають, що одним із способів "турботи" є пільгові ставки ПДВ на продукти харчування першої необхідності і знижені ставки ПДВ на товари, що експортуються, які використовуються у виробництві (корми для тварин, добрива тощо)», - написав Міхно .
Так, у країнах ЄС, крім стандартної ставки ПДВ, яка не може бути менше 15%, держави - члени Євросоюзу можуть застосовувати одну або дві знижені ставки. Знижена ставка не може бути менше 5%. Наприклад у Німеччині ПДВ на продукти харчування становить 7%, в Словаччині - 10%, Польщі - 5%. Застосовуватися знижені ставки можуть не тільки до продуктів харчування, а й до інших, переважно соціально орієнтованих, товарів і послуг.
Актуальні ставки ПДВ у країнах Європи
Директор української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко зазначає, що саме зниження ПДВ на продукти харчування є найбільш оптимальним варіантом пожвавлення торгівлі в Україні. Тим більше що відповідну європейську директиву наша країна вже ратифікувала.
«Це дозволяє нам знизити ставку до європейського рівня - 5%, що призведе до зниження кінцевої ціни на 15%, з яких виробники і торговці зможуть частку залишити собі. У той же час це може призвести до зниження кінцевої вартості товарів на полицях магазинів на 10%», - написав на своїй сторінці в Facebook експерт.
Дорошенко не виключає, що подібні зміни можуть з'явиться в проекті державного бюджету на 2018 рік. Однак якщо цього не станеться, то, на думку експерта, в 2019 році це робити буде не бажано, а вже необхідно.