Врятувати історичні артефакти і допомогти відшукати нові в рамках розкопок на столичній Поштовій площі просять археологи і прості кияни. Петиція, зареєстрована на сайті Київради, зібрала більше необхідних 10 тисяч підписів.
Справа в тому, пояснюють археологи, що їхня робота повністю залежить від бажання інвестора, так як саме він фінансує розкопки і він же - встановлює терміни робіт. У підсумку, час «підтискає» будівельників, а вони - підганяють археологів. Однак «копати швидше» - фізично неможливо, стверджують вчені.
«Простір Поштової площі - це простір, з яким пов'язано багато видатних подій, - говорить директор Центру археології Києва Михайло Сагайдак. - Цей контекст усіх надихав на те, що тут має бути створено простір музейного типу, який ми запропонували показати не у вигляді вітрин, а в автентичному вигляді, яким, наприклад, могли ходити мешканці Києва в ХІ столітті. Щоб можна було заходити на територію цих садиб, бачити ті залишки, які тут лежать. А далі, безумовно, використовувати низку новітніх візуальних можливостей. Тут можуть бути різні варіанти, але важливо довести ці роботи до певного фіналу - розкопати ідеально, зібрати в повному обсязі необхідні матеріали і потім вдатися до музеєфікації».
«Поки ж треба розуміти, що на схемі розкопу має з'явитися бетонна плита, яка лягає власне на весь цей давньоруський шар і не дає можливості його нормально вивчити. Виходить, що влада у нас обіцяла зробити музей, але в підсумку археологи посаджені на фінансову голку інвестора. Розкопки не ведуться від початку року», - говорить голова ГО «Громадський рух Почайна» Аннабелла Моріна.
Який вихід з ситуації, що склалася? Відповідальність за розкопки має взяти на себе місто.
«Позиція міста була, є і буде за те, щоб музей був, - запевняє начальник столичного управління охорони культурної спадщини Олександр Никоряк. - З бюджету міста цього року було виділено 27 мільйонів гривень на Поштову площу. Виплачено за актами виконаних робіт археологам - один мільйон 250 гривень. Ми розробили облікову документацію і подали її до Міністерства культури, в зв'язку з чим пам'ятник набув статусу пам'ятки археології місцевого значення. Ми петиції не чекали, а паралельно робили роботу в тому напрямі, щоб музей був».
Археологи й активісти дуже сподіваються на громадський контроль за всім, що відбувається на Поштовій площі.