Майже половина народних депутатів, м'яко кажучи, лінувалися під час 6-ї сесії Верховної Ради. За даними дослідження, проведеного Комітетом виборців України, 139 народних депутатів взяли участь менш ніж у 50% голосувань, ще 49 депутатів - пропустили більше 90% голосувань.
«Таким чином 45% депутатського корпусу взяла участь менш ніж у половині голосувань», - зазначив під час прес-конференції генеральний директор КВУ Олексій Кошель.
Разом з тим три народні обранці повністю проігнорували свої обов'язки, не взявши участі ні в одному голосуванні. І якщо для двох депутатів-утікачів Олександра Онищенка і Сергія Клюєва це закономірно, то чому нардеп від Опозиційного блоку Євген Бакулін жодного разу не натиснув кнопку в сесійній залі, залишається загадкою.
Серед «плідних роботяг» під час пленарних засідань, за даними дослідження, більшість - представники того ж Опозиційного блоку.
Зокрема, в ТОП-10 депутатів, які ігнорували голосування, увійшли Сергій Льовочкін, Вадим Рабинович, вже згаданий Євген Бакулін.
Не занадто активними були і деякі депутати від коаліції. Зокрема, в антирейтинг потрапив депутат від Народного фронту Денис Дзендзерський і від Блоку Петра Порошенка Віталій Чепинога.
Що стосується лідерів фракцій, які повинні показувати своїм прикладом, як потрібно працювати, то тут теж не так все гладко. Уже традиційно в лідерах Опоблок. Лідер цієї фракції Юрій Бойко пропустив 98% голосувань.
«Тобто політик як правило перебуває в сесійній залі, він може диригувати роботою фракції, проводити брифінги, виступати, але при цьому не натискати на кнопку», - прокоментував Кошель.
На другому місці в антирейтингу активності серед лідерів фракцій керівниця партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко, яка під час 6-ї сесії Верховної Ради пропустила 82% голосувань. На третьому місці - лідер Радикальної партії Олег Ляшко, який не взяв участі у 46% голосувань.
«Якщо Юрій Бойко і Опозиційний блок дуже часто працюють у режимі реального бойкоту, то для Юлії Тимошенко і Олега Ляшка, очевидно, є більш важливим прояв своєї діяльності як лідерів фракцій, як політиків, як кандидатів у президенти. При цьому вони не виконують належним чином свої функції як народні депутати України», - зазначив генеральний директор КВУ.
Але якщо вищезгадані депутати хоч і не голосують, то хоча б ходять до Верховної Ради, то є когорта народних обранців, які дозволяють собі не з'являтися на кожне друге парламентське засідання. За даними дослідження, 49 депутатів пропустили більше 50 сесійних засідань Верховної Ради 6-го скликання. Варто відзначити, що всього таких засідань протягом сесії було 61.
«Участь народного депутата в голосуваннях, згідно із законодавством, є не правом, а обов'язком депутата. Депутату нараховується заробітна плата згідно з результатами саме письмового а не електронного голосування. Тому ми виступаємо з ініціативою, щоб на депутатів накладалися штрафні санкції за їхню неучасть у голосуваннях», - зазначив Кошель.
Зате окремі депутати більш відповідально ставилися до майже всіх голосувань парламенту. Серед політиків, які взяли участь в більшості голосувань, переважно члени правлячої партії Блоку Петра Порошенка. Зокрема Віктор Пинзеник не взяв участі лише в 6 голосуваннях з 2081, Іван Спориш - в 10 голосування. Серед найактивніших також депутат від Народного Фронту Михайло Бондар, який пропустив лише 9 голосувань за сесію.
Водночас генеральний директор КВУ зазначив, що парламент восьмого скликання побив рекорд з реєстрації законопроектів. Станом на 9 липня за час роботи парламенту в нинішньому складі було зареєстровано 5486 законопроектів і 4188 проектів постанов, що є рекордом в історії українського парламентаризму. І не дуже хорошим рекордом.
«Така кількість законопроектів ускладнює роботу парламентських комітетів, і їх неможливо розглянути в сесійній залі, навіть якщо депутати будуть працювати цілодобово і в щоденному режимі», - зазначив Кошель.
Законодавча активність депутатів під час 6-ї сесії дещо спала. За цей час у Раді було зареєстровано 605 проектів законів, а всього протягом сесії було ухвалено станом на 11 липня 275 законів.
«Законами стають 24% законопроектів уряду, 83% законопроектів Президента і лише близько 10% законопроектів народних депутатів», - зазначив аналітик КВУ Денис Рибачок.
Однак обидва експерти відзначили, що парламент за всі роки свого існування так і не навчився виставляти пріоритети. Дуже часто приймаються законопроекти, які не є першочерговими для громадян. Зате більш соціально важливі документи не розглядаються роками.