Світову громадськість сколихнула інформація про те, що в окупований Крим, всупереч санкціям Європейського Союзу, росіяни доставили турбіни для електростанцій виробництва німецької компанії Siemens. Про те, що турбіни все-таки прибули на півострів, Reuters підтвердили відразу три джерела.
За даними інформаторів, дві турбіни SGT5-2000E доставили в Крим по морю з Росії. Їх використовуватимуть на електростанції у Севастополі. У порту окупованого міста турбіни розвантажили, а на електростанції підготували майданчик для установки і введення в експлуатацію.
Разом з тим, журналісти Reuters підкреслили, що не знайшли підтвердження, що в компанії Siemens знали про те, що продали турбіни саме в Крим, в редакції припускають, що компанія могла проґавити цей момент. Крім того, представник Siemens у Мюнхені Вольфрам Трост заявив, що компанія не постачала турбіни в Крим і продовжує дотримуватися рішення про санкції.
Росії потрібні турбіни для двох споруджуваних газових ТЕС у Севастополі і Сімферополі потужністю по 470 МВт. Окупанти розраховують ввести електростанції в експлуатацію з 1 вересня 2017 року і з березня 2018 року. Кремль має намір запустити їх у роботу, щоб виконати обіцянку президента Володимира Путіна забезпечити стабільне енергопостачання жителів регіону після того, як Україна провела блекаут.
Все почалося з того, що 31 грудня 2015 року закінчився термін дії договору про постачання української електроенергії до Криму. Київ наполягав на тому, що в новому документі Крим повинен бути позначений як територія України. Окупанти відкинули цю умову, а щоб виправдати себе, за вказівкою Путіна, в ніч з 31 грудня на 1 січня було проведено соцопитування.
Нібито більше 80% кримчан висловилися проти нового договору з Україною.
З тих пір на окупованій території не припиняються перебої з електроенергією. А так як, згідно з Женевською конвенцією, займатися забезпеченням життєдіяльності окупованих територій за міжнародним законодавством повинна окупаційна влада, Україна не відновлює поставки електрики в Крим.
Разом з тим обидві електростанції розраховані на установку турбін Siemens і сумісні тільки з ними. Всі турбіни створюються підприємством «Сіменс Технології газових Турбін» - спільне підприємство Siemens і російських «Силових машин». Раніше в Siemens категорично заперечували плани щодо поставок турбін в Крим. За інформацією компанії, всі спільно виготовлені турбіни планувалося поставити на електростанцію на Таманському півострові, який відділений від Криму протокою. Відзначимо, що одно з джерел Reuters повідомило, що турбіни якраз і були доставлені в окупований Крим з Тамані (Краснодарський край).
А я еще подумал, что это такое везут из Краснодара, оказывается турбины Siemens для Крыма pic.twitter.com/N22ncnpjKi
— Дмитрий (@dibart1) 5 июля 2017 г.
У соцмережах традиційно обговорили цю подію. Користувачі зазначають, що компанія Siemens від поставок цих турбін отримає «5 копійок дивідендів і скандал». Деякі блогери вважають, що Siemens обдурили і турбіни були доставлені нелегальним шляхом.
Однак більшість зазначає, що компанія ще минулого століття була відома "пособництвом фашистам під час Другої світової" і цього разу «рада обманюватися», прекрасно усвідомлюючи, що турбіни виготовлялися не для Краснодарського краю, а для окупованого Криму.
«Схему «обману» розробляли разом. Платили мабуть через Д*че-банк», - написала користувач A. Dragunskaya. Блогер «Ледокоин Гетьмана» вже закликав бойкотувати товари Siemens в Україні.