Брати, сестри, дідусі, бабусі, а також онуки з 2017 року не повинні платити податок за нерухомість, яку успадкували. Відповідні зміни були внесені до Податкового кодексу ще на початку 2016 року. Тоді народні депутати прийняли закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини та уточнення деяких положень», який набрав чинності 1 січня 2017 року.
Так, згідно з законом, спадкоємці не тільки першої, але і другої черги споріднення, до якої належать братися, сестри, дідусі та бабусі як з боку батька, так і з боку матері, а також онуки заповідача звільняються від сплати податку на доходи фізичних осіб при оформленні спадкової нерухомості.
Більш далеким родичам при оформленні спадкової нерухомості відповідний податок у розмірі 5% від оціночної вартості майна платити таки доведеться.
До ухвалення документа від оподаткування успадкованої нерухомості звільнялися тільки спадкоємці першої черги споріднення, а саме батьки, чоловік, дружина і діти заповідача.
Також, відповідно до закону, оцінка успадкованого майна для таких спадкоємців не повинна здійснюватись.
Як зазначено в пояснювальній записці, найбільш гостро проблема оформленні спадщини варто в сільській місцевості. Там дуже часто сплата податку за отримання майна у спадок і плата за проведення оцінки майна становить в рази більше, ніж реальна вартість такого майна.
Мінімальний тариф на оцінку в Україні починається з 600-800 грн, але його розмір може досягати і декількох тисяч гривень. Користуючись цим, багато експертів з оцінки вносили в документи вартість старих сільських садиб аналогічну сумі, за яку можна придбати особняк за містом.
Варто відзначити, що ця норма не поширюється на дарування нерухомість. Раніше АСН вже писала, як правильно оформити спадщину нерухомого майна.