З 2011 року довіреність на право керування чужим автомобілем в Україні є не обов'язковою. Тепер при собі треба мати водійське посвідчення, реєстраційний документ на автомобіль і страховий поліс цивільної відповідальності.
Однак саму довіреність, яка є додатковим підтвердженням того, що власник автомобіля добровільно надав водієві право керування, ніхто не відміняв. Більше того, вона дозволяє заощадити при покупці автомобіля.
Виділяють два основні різновиди довіреності:
- довіреність на управління - це коли особі дозволено керувати автомобілем, але в той же час немає права продати або подарувати авто без участі власника.
- генеральна довіреність - це коли особа має право не тільки керувати транспортним засобом, а й розпоряджатися ним.
У довіреності прописуються всі дані автомобіля: реєстраційний номер, марка транспортного засобу, номер кузова, рік випуску, дата видачі техпаспорта, його серія та номер, найменування органу, що видав реєстраційний документ.
І якщо у випадку довіреності на керування автомобілем не потрібно юридичне завірення, то при оформленні генеральної довіреності нотаріус повинен все ж завізувати цей документ.
Для її оформлення знадобляться наступні документи:
- паспорт та ідентифікаційний код власника автомобіля;
- паспорт та ідентифікаційний код довіреної особи;
- свідоцтво про реєстрацію автомобіля.
У генеральній довіреності прописуються всі повноваження, які може здійснювати користувач щодо транспортного засобу. Точну вартість нотаріальних послуг та бланка генеральної довіреності можна дізнатися вже у нотаріуса, але в середньому вона становить від 250 до 350 грн.
Часто українці використовують генеральну довіреність при покупці автомобіля або його переоформленні, оскільки це дозволяє значно заощадити на сплаті податків. Зокрема при покупці машини за довіреністю, довірена особа не платить держмито і пенсійний внесок, які становлять близько 5% від вартості авто.
Однак у такому оформленні є свої ризики. Оскільки генеральна довіреність не передає право власності на автомобіль, а лише дозволяє ним користуватися, тобто існують ризики, що реальний власник зможе в будь-який момент анулювати довіреність або переоформити її на іншу людину в односторонньому порядку. Так що покупець залишиться і без грошей і без машини.