22 червня Верховна Рада прийняла Закон України "Про енергетичну ефективність будівель», за що проголосували 259 народних депутатів, передає кореспондент АСН.
Відповідно до закону, для об'єктів будівництва та існуючих будівель передбачається введення системи обов'язкової сертифікації їх енергоефективності.
Проводити її будуть незалежні аудитори. Вони встановлюватимуть фактичний рівень енергоефективності будівлі і оцінюватимуть її відповідність встановленим мінімальним вимогам. Останні визначатиме центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері будівництва.
Також з урахуванням місцевих кліматичних умов будуть розроблятися і рекомендації щодо підвищення рівня енергетичної ефективності будівель.
Разом з тим без енергетичного сертифіката тепер не можна буде побудувати будинок, оскільки, за законом, такий документ стає частиною проектної документації на будівництво.
Сертифікація енергетичної ефективності об'єктів будівництва здійснюється за рахунок замовника, а сам сертифікат діятиме 10 років.
Обов'язковою сертифікація є для об'єктів будівництва із середнім або значним класом наслідків, будівель державної власності з опалювальною площею понад 250 квадратних метрів і будинків з опалювальною площею понад 250 квадратних метрів, у всіх приміщеннях яких розташовані органи місцевого самоврядування, а також будівель, в яких здійснюється термомодернізація, на яку надається державна підтримка.
Разом з тим така сертифікація не поширюється на:
- будівлі промислового і сільськогосподарського призначення, об'єкти енергетики, транспорту, зв'язку та оборони, складські приміщення;
- індивідуальні житлові будинки, садові, дачні будинки (крім випадків отримання державної підтримки на здійснення термомодернізації або сертифікації таких будинків за бажанням власника);
- будівлі, призначені для проведення богослужінь і релігійних заходів релігійними організаціями;
- будівлі, які є об'єктами культурної спадщини;
- окремо розташовані будинки з опалювальною площею менше 50 квадратних метрів.
Автори закону впевнені, що впровадження такого аудиту дозволить істотно скоротити споживання енергоресурсів в країні і стимулювати впровадження в Україні стандартів з будівництва будівель з рівнем споживання енергоресурсів, близьким до 0.
Також законом передбачено механізми залучення коштів на впровадження енергоефективних заходів та інструменти забезпечення фінансування заходів щодо підвищення рівня енергетичної ефективності будівель.
Закон почне діяти через рік з дня набрання ним чинності.