У вівторок, 20 червня, відбудеться перша зустріч президентів України і США - Петра Порошенка і Дональда Трампа. Дипломати вже заявили, що ключовими питаннями для обговорення будуть війна на Донбасі і посилення недавно затверджених американським Сенатом санкцій проти Росії. Ця зустріч буде історичною не тільки тому, що вона перша для Порошенка і Трампа, а ще й тому, що вона відбудеться раніше, ніж зустріч глави США з президентом РФ Володимиром Путіним. У Кремлі сподіваються, що Трамп і Путін зможуть зустрітися вперше 7-8 липня на полях саміту G20 в Гамбурзі.
10 травня в Білому домі вже приймали міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова. Ці 40-хвилинні переговори Трампа з Лавровим ознаменувалися гучним скандалом і падінням рейтингу Трампа. Почалося все з того, що американських журналістів не пустили на зустріч, хоча кореспондент російського пропагандистського агентства ТАСС був присутній на переговорах. Пізніше з'ясувалося, що у лідера Кремля Володимира Путіна є аудіозапис зустрічі, що викликало хвилю обурення в американському суспільстві.
Інформація ж про аудіозапис спливла після того, як видання The Washington Post опублікувало дані, що Трамп на зустрічі з Лавровим розкрив росіянам цілком таємні дані про терористичне угруповання «Ісламська держава». Журналісти повідомили, що Трамп поділився з представником РФ планом терористів ІДІЛ пронести бомбу на літак у США. Вибухівку терористи мали намір пронести в ноутбуці. Ці дані були отримані від ізраїльського розвідника в лавах ІДІЛ, і розкриття інформації поставило під загрозу життя розвідника.
В адміністрації Трампа спробували спростувати розкриття секретних даних, а сам лідер США у своєму Twitter заявив, що має абсолютне право передавати інформацію Росії. Але на цьому скандал не закінчився. Через деякий час газета The New York Times з'ясувала, що, крім секретних даних, Трамп також розповів Лаврову про «схибленого» екс-главу Федерального бюро розслідувань Джеймса Комі, якого американський президент звільнив того ж дня, коли зустрічався з російським міністром. «Я тільки-но звільнив главу ФБР. Він був божевільним, просто схибленим», - похвалився президент США.
Цей і попередні скандали не могли не позначитися на рейтингу Трампа. Згідно з опитуванням громадської думки, проведеним агентством Reuters спільно з центром Ipsos, рівень підтримки Трампа становить лише 38%. Це був найнижчий показник з моменту вступу політика на посаду президента США.
Відразу після зустрічі з Лавровим Трамп зустрівся з міністром закордонних справ України Павлом Клімкіним. У Білому домі пізніше відзначили, що лідер США підтвердив підтримку України і бажання працювати з українськими партнерами для мирного врегулювання конфлікту на Донбасі. У російських ЗМІ в травні тільки і обговорювалася різниця у фото зустрічі Трампа з Клімкіним і Лавровим. Російським політикам і журналістам здалося, що Трамп був набагато більш прихильний до Лаврова, ніж до Клімкіна.
Чого чекати від візиту Порошенка у Вашингтон? На думку політолога Дмитра Кириленка, Порошенко може закріпити українсько-американські відносини. «Зустріч Порошенка і Трампа носитиме сильний символічний характер, при цьому кожен з них зможе отримати свої плюси. Так, перед Порошенком зараз стоїть завдання нарощувати свої «електоральні м'язи» перед загрозою теми перевиборів. Для Трампа ж, навпаки, зустріч служить закріпленням післявиборчого успіху», - зазначив політолог виданню «Політека».
У свою чергу в коментарі «Обозревателю» екс-глава МЗС України Костянтин Грищенко висловив надію, що «результати візиту будуть позитивними і стануть відправною точкою для зміни ситуації на сході України і тих проблем, з якими стикається Україна сьогодні. Однак це може бути також і можливістю для проведення дуже серйозної розмови стосовно тих проблем, розв'язання яких залежить від нинішньої української влади, що не вирішуються вже останні три роки».
Політолог Вадим Карасьов також вважає, що зустріч Порошенка і Трампа є головним показником для України, що США серйозно націлені на розв'язання питання війни на Донбасі. «Можливий сценарій тристоронніх переговорів - домовленості між РФ і Україною під гарантії США», - заявив Карасьов.
Політолог Віктор Небоженко на своїй сторінці в Facebook зазначив, що Трамп - азартний гравець, який хотів би на прикладі України показати, що здатний розв'язувати міжнародні конфлікти. "Зрозуміло, Путін ображений і принижений. Адже Трамп зібрався зустрічатися з українським президентом раніше, ніж з ним. Але Путін не впадає у відчай і не дрімає. Він висунув свого «коня» - фігуру Медведчука замість Порошенка. Путін заговорив про історичну роль Медведчука. Задля справедливості треба сказати, що Порошенко не злякався», - висловив думку експерт.