Спеціальний доповідач ООН з питань свободи слова Девід Кай звинувачує Японію в замовчуванні таких тем, як аварія на атомній станції Фукусіма-1 і роль Японії у Другій світовій війні, повідомляє The Guardian.
Експерти стверджують, що японські ЗМІ повідомили про атомну катастрофу зі значною затримкою, а уряд намагався применшити значення того, що сталося.
Так у 2014 році з японської газети був звільнений головний редактор і частина працівників редакції були покарані за статтю про те, що 650 працівників атомної станції втекли з місця аварії, не дивлячись на суворий наказ залишитися і спробувати відновити управління.
Також занепокоєння доповідача викликав той факт, що зі шкільних підручників зникла згадка про десятки тисяч жінок, переважно з Корейського півострова, які проти волі працювали в японських військових борделях до початку і під час Другої світової війни.
Девід Кай каже, що обмеження доступу до інформації та, як наслідок, брак публічного обговорення, призводять до сумнівів в демократичній позиції країни. Посол Японії в ООН заявив про численні «неточності» розслідування.
Він відкинув заяви Кая про те, що закон, що дозволяє уряду позбавити канал або радіо ліцензії за «неправдоподібний репортаж», застосовується для тиску на них, змушуючи ігнорувати або применшувати чутливі політичні теми.
У минулому році відразу три провідних програми новин одночасно звільнилися. Всі троє мали репутацію політичних експертів і не раз ставили незручні запитання політикам в прямому ефірі.
Відносини між ООН і Японією погіршилися, коли стало відомо, що в японському парламенті розглядається закон про протидію змов і організованої злочинності, який вже назвали "антиконспіративним". Експерти вважають його ударом з прав людини, самі ж японці бояться, що стануть об'єктами постійного спостереження влади і позбудуться особистому житті. Уряд же Японії запевняє, що так має намір боротися з організованою злочинністю, особливо напередодні Олімпійських ігор в Токіо в 2020 році.
На початку цього року Репортери без кордонів дали Японії на 72-ге місце в щорічному рейтингу індексу свободи преси. А це - найнижчий показник серед країн - членів Великої сімки.