Виконання бюджетних програм міністерствами за 2016 рік у середньому склало лише 32%. Результати оцінки ефективності роботи міністерств у 2016 році 30 травня представив керівник Офісу фінансового і економічного аналізу в Верховній Раді України Віктор Мазярчук, передає кореспондент АСН.
«Тільки 32% всіх показників, запланованих міністерствами, виконуються повною мірою. Решта 68% показників вони або недовиконуються або перевиконуються. Цікава особливість в тому, що показники пов'язані з грошима або з витратами грошей в більшому ступені перевиконуються, зате показники, які не пов'язані з грошима вони недовиконуються. Така особливість була не тільки в 2016 році, але і в попередні роки », - констатував він.
Найбільш ефективними в плані досягнення тих планів, які вони самі перед собою поставили минулого року, за даними дослідження, виявилися чотири міністерства: Міністерство освіти і науки, Міністерство закордонних справ, Міністерство інформаційної політики та Міністерство внутрішніх справ.
«Ці міністерства мають найвищі значення щодо того, що вони більше виконують запланованих показників і в них найменше відхилення фактичного значення від планового. Водночас велика група міністерств, у яких значення цього показника рівнозначно середньому. Однак є кілька міністерств, які мають дуже велике невиконання взятих на себе планів», - зазначив Мазячук.
Зокрема до аутсайдерів експерти віднесли Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і Міністерство охорони здоров'я. Мазярчук впевнений, що така низька ефективність міністерств пов'язана з безконтрольністю, оскільки протягом останніх років Міністерство фінансів не здійснює оцінку ефективності бюджетних програм.
«Перша причина - це відсутність якісного планування, зокрема бюджетного. Коли ти береш одне міністерство і порівнюєш 2012, 2013, 2014 роки, 2015 і 2016 роки, всюди аналогічна частка невиконання планових показників. Друга причина - Міністерство фінансів як центральний орган виконавчої влади у бюджетній сфері не здійснює моніторинг ефективності бюджетних програм», - вважає керівник Офісу.
В цілому представники Офісу проаналізували понад 170 бюджетних програм 18 міністерств і Кабінету міністрів - серед них програми з будівництва доріг, оздоровлення дітей, підтримки людей з інвалідністю, боротьби з корупцією тощо.