16 травня на ранковому засіданні Верховної Ради народні депутати прийняли в першому читанні Закон про житлово-комунальні послуги, передає кореспондент АСН. За відповідне рішення проголосували 232 парламентарія.
Одним з пунктів документа передбачено, що "споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, в терміни, встановлені відповідними договорами... в разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги сплачувати пеню у розмірах, встановлених законом або договорами про надання житлово-комунальних послуг".
Це, на думку нардепа "Батьківщини" Олександри Кужель, призведе до того, що компанії-монополісти масово будуть застосовувати механізм пені в разі несплати за житлово-комунальні послуги.
"До чого це призведе в державі, де вже і так 20 млрд грн боргу по несплаті за житлово-комунальні послуги?" - сказала вона під час розгляду законопроекту.
Відповідно до закону, споживач відтепер зобов'язаний "забезпечити своєчасну підготовку об'єктів, що перебувають у його власності, до експлуатації в осінньо-зимовий період", тобто за власні кошти ремонтувати пошкоджені тепломережі.
У свою чергу, позафракційний нардеп Юрій Дерев'янко прогнозує, що норми цього закону призведуть також до того, що всі споживачі, які платять за лічильником, будуть платити і за тих, хто взагалі не платить за житлово-комунальні послуги. Оскільки за колективними договорами, між усіма жителями будуть розподілені борги.
У свою чергу, нардеп від "Самопомочі" і одна зі співавторів законопроекту Олена Бабак підкреслила, що громадяни за законом матимуть право укладати як індивідуальні, так і колективні договори.
У законі також прописані норми, за якими "капітальний ремонт внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку здійснюється співвласниками або залученими ними уповноваженими на виконання таких робіт особами за рахунок співвласників".
Також у законі передбачено норму про абонплату за комунпослуги (крім газу і електрики).
"Плата виконавцю комунальної послуги (крім послуг з постачання природного газу і електричної енергії) за індивідуальним договором складається з:
1) плати за послугу, яка розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу і обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до статті 17 цього Закону;
2) плати за абонентське обслуговування, граничний розмір якої визначається Кабінетом Міністрів України;
3) плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання такої послуги, що визначається договором між виконавцем і співвласниками", - йдеться в пояснювальній записці.