Фонд державного майна просить Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ скасувати постанови Південного міського суду та Апеляційного суду Одеської області щодо боргу «Одеського припортового заводу», повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на прес-службу ФДМ.
Відповідну касаційну скаргу фонд подав 13 травня. У відомстві також сподіваються, що судді передадуть справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Суди постановили: ОПЗ повинен віддати борг
25 липня 2016 року арбітражний суд при Стокгольмській торгово-промисловій палаті визнав вимоги компанії Ostchem, що належить українському олігарху Дмитру Фірташу, і визнав борг ОПЗ в сумі 193 млн доларів і 57,8 млн доларів - нарахованої пені за прострочення платежів.
3 березня рішення Стокгольмського арбітражу визнав Южненський міський суд Одеської області, а 10 травня апеляційний суд Одеської області відхилив всі апеляції і клопотання Фонду держмайна і постановив примусово виконати рішення Стокгольмського арбітражу, фактично відкривши шлях до банкрутства підприємства.
Після «співпраці» з Фірташем збиток ОПЗ зріс майже в 10 разів
Як же утворився борг ОПЗ перед кіпрською компанією? З 2012 року Ostchem була єдиним постачальником газу на «Одеський припортовий завод».
Сам борг утворився за контрактом з Ostchem на поставку газу вже у вересні-грудні 2013 року. Саме в цей період «Газпром» продавав газ Ostchem по 265 доларів за тисячу кубометрів. Але для ОПЗ компанія Фірташа продовжувала продавати газ за колишньою ціною - 430 дол.
Більше того, інші компанії Фірташа з березня 2013 року були монопольними покупцями продукції заводу. При цьому більшість угод укладалася за заниженими цінами.
Як наслідок у 2013 році збиток ОПЗ виріс до 1,14 млрд грн з 116 млн грн у 2012 році.
Не тільки Ostchem-ом єдиним
Але, як виявилось, ОПЗ заборгував не тільки кіпрському Ostchem. В цілому борги Одеського припортового заводу складають 9 млрд грн, з яких 1,5 млрд грн завод винен за поставлений газ НАК "Нафтогаз України". Цей борг уряд планував реструктуризувати і зобов'язати ОПЗ погасити його протягом двох років.
До судів щодо стягнення боргів на загальну суму майже 650 млн грн за поставку газу з ОПЗ звернулися також оператор газотранспортної системи "Укртрансгаз", газові трейдери ТОВ ГК "Укргаз" і ТОВ "Південь-Газ".
Загальна сума боргів одного з найбільших підприємств хімічної галузі України складає 340 млн доларів, це на $140 млн більше за стартову ціну, за якою останнього разу намагалися продати ОПЗ.
Спроби приватизувати
Виставити на приватизацію завод намагаються з 2009 року. Тоді Фонд державного майна України ухвалив рішення про приватизацію заводу шляхом продажу 99,567% акцій заводу. Однак у вересні 2009 року Конституційний суд ухвалив рішення про заборону приватизації ОПЗ.
Вже в 2016 році завод двічі виставляли на торги, на останніх просивши за нього всього близько 200 млн доларів, однак жодної заявки подано не було.
Після невдалих торгів, а потім і судових рішень, які ведуть до банкрутства ОПЗ, прем'єр-міністр на засіданні Кабміну 11 травня дав доручення притягнути до відповідальності керівництво Одеського припортового заводу.
"Я впевнений, що директор ОПЗ і юристи, які найняті, задіяні у цій брудній схемі... Доведення до банкрутства підприємства. Я на всю країну про це заявляю. Тому я даю урядове доручення, його повинні підтримати. Фонду державного майна - захистити державне майно, якщо треба, будь ласка, міняйте менеджмент заводу. Терміново! Юристів - терміново. Таке ж доручення Мін'юсту - використовувати всі можливі заходи для захисту державного майна", - заявив прем'єр-міністр.
ВАТ «Одеський припортовий завод» (ОПЗ) - один з найбільших українських виробників мінеральних добрив і єдине підприємство, яке займається перевалкою на морські судна аміаку.
За підсумками 9 місяців 2011 року підприємство отримало чистий прибуток у розмірі 314,5 млн грн.