Для ефективної протидії економічній контрабанді зусиль і бажань окремих голів облдержадміністрацій замало. Таку думку «Аналітичній службі новин» (АСН) висловив перший заступник голови Державної фіскальної служби Сергій Бєлан.
За його словами, боротьба з контрабандою повинна відрізнятися залежно від виду цієї контрабанди.
«Наразі законодавством передбачено, що є класична контрабанда — це культурні цінності, радіоактивні матеріали, зброя, вибухівка, наркотики, і є так звана економічна контрабанда — офіційно-незаконне переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон України. Відповідальність теж різна — за класичну вона кримінальна, за економічну — адміністративна», — сказав Бєлан.
Він зазначив, що жодна країна в світі не може стовідсотково перемогти класичну контрабанду.
«Контрабанда зброї і наркотиків була, є і буде, тому що це приносить колосальні доходи. І в цьому питанні все світове співтовариство єдине у своєму підході — з цим злом необхідно боротися. Форми протидії практично скрізь однакові», — наголосив Бєлан.
Як розповів перший заступник голови ДФС, у випадку з економічною контрабандою ситуація зовсім інша, оскільки кожна держава прагне захистити і підтримати свого національного виробника, встановлюючи різні бар'єри на шляху імпорту та експорту у вигляді всіляких зборів, податків, акцизів, квот, ліцензій тощо.
«І поки це для контрабандиста економічно буде вигідним, він незаконно переміщуватиме через кордон товари. Відповідальність за ці дії в різних країнах також різна. Десь це сувора кримінальна, десь — м'яка адміністративна. Відповідно різні форми боротьби — десь йде зміна ставок податків і зборів, десь змінюється відповідальність за контрабанду, десь йде трансформація митного кордону (посилюється охорона або навпаки, існує лише в документах і на картах)», — сказав Бєлан.
На його думку, в Україні для ефективної протидії економічній контрабанді зусиль і бажань окремих голів облдержадміністрацій замало.
«Необхідно змінити законодавство щодо оподаткування таким чином, щоб різниця між так званою «сірою» контрабандою та абсолютно «білим» імпортом-експортом в частині платежів була мінімальною, тобто щоб бізнес розумів, що краще не ризикувати товаром і перемістити його законним чином, ніж спробувати обдурити державу й через це понести фінансові втрати. Також необхідно максимально спростити переміщення абсолютно легального товару через митний кордон шляхом активного застосування електронного декларування, подальшого розвитку системи аналізу ризиків та пост-аудиту», — зазначив перший заступник голови ДФС.
Він вважає, що для припинення «чорної» контрабанди в нинішніх умовах необхідно ввести кримінальну відповідальність за нелегальне переміщення підакцизних товарів.
«Також вважаю за доцільне надати всіляку допомогу з боку уряду і голів обласних адміністрацій органам Державної прикордонної служби України, а також в межах їх компетенції Службі безпеки та Державної фіскальної служби України для ефективної протидії ними незаконному переміщенню товарів через так звані «зелені ділянки кордону» між офіційними пунктами пропуску», — резюмував Бєлан.
Авторские блоги и комментарии к ним отображают точку зрения их авторов. Точка зрения редакции информационного агентства ASN может отличаться от точки зрения авторов блогов, колонок на сайте и комментариев к ним. Редакция агентства ASN не несет ответственность за достоверность материалов из раздела «Блоги», «Колонки», сайт агентства только обнародует данную информацию.